Göğüs Estetiği Sonrası

Göğüs Estetiği Sonrası

Göğüs Estetiği Sonrası

Editor: ajans
03 Mayıs 2018 - 15:03 - Güncelleme: 17 Ağustos 2018 - 13:40

Göğüs estetiği ameliyatları sonrası bir hafta süreyle dinlenme süreci gerekebilir. Başlangıçta biraz şişlik ve morluklar olacaktır. İyileşme süreci 3. günden sonra başlamaktadır. Bir miktar ağrı olmakla birlikte sıradan ağrıkesicilerle kontrol altına alınabilir. Hasta ortalama bir hafta on gün gibi bir süre sonrasında normal yaşantısına dönebilmektedir.

 

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası hamilelik doğum ve emzirme süreçlerinde sorun olur mu?

 

Meme büyütme ameliyatlarının süt kanalları ile bir ilgisi yoktur. Bu nedenle hamilelik öncesi güvenle yapılabilir. Doğum ve süt verme dönemlerinde bir sorun oluşmamaktadır.

 

Meme büyütme ameliyatı ile birlikte dikleştirme girişimleri yapılabilir mi?

 

Kişinin bir miktar meme hacmi varsa ve mevcut meme dokusu da düşük ise meme protezi ameliyatı ile aynı anda dikleştirme girişimleri de yapılabilir.

 

Silikon göğüs protezleri sonrası ağrı olur mu?

 

Meme ameliyatı sonrası birkaç gün süreyle ağrı olabilir. sıradan ağrı kesiciler alınabilir.

 

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası normal yaşama ne kadar sürede dönülür?

 

Meme büyütme ameliyatı sonrası hastalar 7-10 gün gibi bir süre sonra normal yaşantılarına dönebilirler. Ancak yüzme, tenis oynama gibi ağır sporlara başlamak için 1,5 – 2 ay gibi bir zaman geçmesi gerekmektedir.

 

Silikon meme protezi taşıyanlarda mamografi tetkikleri yapılabilir mi?

 

2000’li yıllardan sonra geliştirilen silikon meme protezleri çeşitli görüntüleme cihazlarında ve meme tetkikleri sırasında hiçbir olumsuzluk yaratmamaktadır.

 

Göğüs estetiği sonrası iyileşme sürecinde yorgunluk hissi 24-48 saatte düzelir. Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmemesi için, 7 gün boyunca düzenli olarak profilaktik antibiyotik kullanılır. İlk 4 gün ödemin, gerginliğin ve görülebilecek renk değişikliklerinin en yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemin dinlenerek geçirilmesinde yarar vardır. 7. günden itibaren ödem, gerginlik ve olası renk değişiklikleri azalmaya başlar, hareketler kolaylaşır ve günlük yaşama dönülür, ama ağırlık kaldırılamaz.

 

 

 

5-7 gün içinde ağır, yorucu ve uzun süreli olmamak koşulu ile her türlü aktiviteyi yapabilecek kadar iyileşme olur. 7 gün sonra araba kullanabilir. Kullanılan dikişler eriyense alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikiş kullanıldıysa 12.-14. günde ince bantla birlikte alınır. Dikiş yerine cerrahın verdiği krem 2 hafta sürülür. 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttıran aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri alınmamalıdır. 2 hafta boyunca sigara içilmemelidir. İyi bir iyileşmeye müsaade etmek için, aşırı aktiviteden ve kolları fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Etrafındaki doku iyileşmeden dışarıdan zorlamalar olursa, protez istenmeyen yönlere kayabilir ve asimetri oluşabilir. Bu nedenle ilk 1 hafta sırtüstü yatılmalıdır. Daha sonra hafifçe yan yatılabilir. 6 hafta kesinlikle yüzüstü yatılmamalıdır.
 

 

Detaylı bilgi almak için Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı