Gluten Alerjisi Nedir Belirtileri Nelerdir?

Son zamanların en sık görülen sağlık sorunlarından birisi de gluten alerjisi olduğunu söyleyebiliriz.

Gluten Alerjisi Nedir Belirtileri Nelerdir?
08 Kasım 2019 - 16:09
Reklam

Son zamanların en sık görülen sağlık sorunlarından birisi de gluten alerjisi olduğunu söyleyebiliriz. Buğday, çavdar ve arpa içerisinde bulunan gluten proteini bazı kişilerde bağırsak sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yazımız içerisinde gluten alerjisi belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Şişkinlik

Glutene bağlı alerjinin ilk belirtisi yemek sonrası hissedilen şişkinliktir. Şişkinliğin büyük oranda sebebi olan bu alerji hemen hemen tüm hastalarda görülmektedir. Çölyak hastası olmayan kişilerde gluten alerjisi genel olarak şişkinlik ile tespit edilmektedir.

Kabızlık, İshal

İshal ya da kabızlık her sağlıklı insanda görülebilen durumlardır. Ancak ishal ya da kabızlığın çok sık yaşanması kişinin glutene karşı bir alerjisi olduğunu gösterebilir. Glutene bağlı meydana gelen çölyak hastalığı bağırsaklarda birtakım sorunlar meydana getirmektedir. Hastaların %50'lik kısmı çok sık ishal olmaktadır. Bu hastalıkta bağırsak emme kapasitesini düşüren bu rahatsızlıktık, hastaların kötü kokulu dışkı atmalarına neden olmaktadır.

Karın Ağrısı

Karın ağrısı genel olarak birçok rahatsızlık sonucu meydana gelebilir. Ancak; glutene karşı hassasiyeti bulunan hastaların %83'lük kısmında yemek sonrası karın ağrısı görülme durumu gözlemlenmiştir.

Baş Ağrısı

Yine baş ağrısı ve migren çok fazla görülen durumlar arasında yer almaktadır. Gluten rahatsızlığı bulunan kişilerin bir kısmında migren sorunun da ortaya çıktığı ve atakların oldukça şiddetli olduğunu söyleyebiliriz.

Yorgunluk Hissi

Her insanın gün içerisinde yaşadığı yorgunluk hissi bir hastalıktan dolayı meydana gelmemektedir. Gün içerisinde sürekli yorgun olan kişiler, bu durumun nedenini iyi bir şekilde araştırmaları gerekiyor. Gluten içerikli besinlerin tüketimi sonrasında yorgunluk hissediliyorsa bir an önce beslenme düzeninde değişiklik meydana getirilmelidir.

Cilt Sorunları

Glutene bağlı hassasiyet sonrasında ciltte birtakım değişiklikler meydana gelebilmektedir. Sedef hastalığı, saçkıran, kronik ürterker rahatsızlıklarının ana nedenlerinden birisi de glutendir. Glutensiz beslenme ile bu sağlık sorunlarını iyileştirebilmek mümkündür.

Anskiyete

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan araştırmalara göre insanların %3 ile %30'u kaygı bozukluğundan şikayet etmektedir. Depresyona bağlı olarak da meydana gelebilen anksiyete'de sürekli olarak korku, sinir, endişe, huzursuzluk ve gerginlik meydana gelebilmektedir. Gluten alerjisi bulunan kişilerde bu hislerin daha fazla olduğu gözlemlenmektedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum