Giysi Terimleri

Giysi Terimleri

Editor: isa yılmaz
02 Mayıs 2019 - 20:44 - Güncelleme: 02 Mayıs 2019 - 23:29

Androjen: Erkeksi ve kadınsı özelliklerin tek bir modelde harmanlanması ya da belirgin cinsiyet kimliğinin eksikliği anlamına gelmektedir. Modada, tüvit ve kadife benzeri kumaşların kullanımıyla kuvvetlendirilmiş üniformalar, askeri ceketler, trençkotlar ve büyük beden gömlekler bu isim adı altında yer almaktadır.

Kaynak : Onlinegiyim


Aplike: Fransızca appliquer kelimesinden dilimize yerleşen aplike, uygulama anlamına gelmektedir. Kumaş ya da boncuk, pul, dantel gibi diğer malzemeler ile süsleme metodu olup ana kumaşa dikiş, ekleme işlemidir. Lüks kumaşlar ve görsel zenginlik oluşturmak için aplikeler farklı iğne işleri ile birlikte kullanılabilmektedir.


Avant-garde: Normal olanı parçalara bölen ya da tümden reddeden yaratıcılık deneyine verilen genel isimdir. Avangard, lider uçta olma ya da öncü olma anlamına gelmektedir ve zamanın en gelişmiş, ilerici ve deneysel moda akımları için kullanılmaktadır. Endüstriyi durgunluktan korumaya yardımcı bir unsurdur.

Balenli Sütyen Modelleri Onlinegiyim.com’da


Balen: Giysiyi dikleştirmek amacı ile kılıf içerisine geçirilen balina kemiği, çelik, fildişi, ahşap, hasır ya da plastik çubuklara verilen isimdir. Büstiyer ya da korse gibi bedeni saran giysilerde kullanımı yaygındır. Balenli sütyen modellerini inceleyebilirsiniz.


Bluzan ceket: Bluzan, Fransızca kökenli bir kelime olup deri anlamındadır. Bluzan ceket, deri ceket anlamına gelmektedir. Ceketin bel kısmı dar olduğu için kemer görevi de görmektedir. Bu tarz ceketlerin başlıklı ve başlıksız olmak üzere iki çeşit modeli olmaktadır.


Chinoiserie: 17. Ve 18. Yüzyıl Batı tarzında iç mekân tasarımı, mobilya, çanakçömlek, tekstil alanında Çin tarzının Avrupa kültürü yorumlamasına verilen tarzdır.


Döpiyes: Döpiyes, etek ve ceketten oluşan iki parçalı bir takım elbise çeşididir. Kadınlar tarafından giyilir. Döpiyes Fransızca “iki parça” anlamına gelen deux-pièces’ ten Türkçe’ ye geçmiştir.


Drape: Dikişsiz kumaşın bedene farklı bağlantılar ile oturtulduğu ve sabitlendiği bir giyim şekli, yöntemidir.


Flapper: Az şekilden oluşan ve kolsuz, baldır uzunluğunda bol kesime sahip, basen hizasına düşürülmüş bir bel çizgisi olan elbiselerin tarzı olarak bilinmektedir.


Özellikle 1920’ li yılların ortalarından sonuna kadar geçen dönemi simgelemektedir.
Fisto: Kadın giysi unsurlarının çeşitli yerlerinde süs ve etki oluşturmak için kullanılan, elde ya da makinede işlenmiş şerit ya da dantel şerit anlamına gelmektedir.

Kapitone: Döşemelik ya da giyim eşyası yapımında, tasarımında kullanılan, içi
pamuk ya da yün vatkayla doldurularak dikilmiş boyutlu kumaş çeşididir.

Kaynak : www.onlinegiyim.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gürpınar’da Kilitli Parke Taşı Çalışmaları Başladı
Gürpınar’da Kilitli Parke Taşı Çalışmaları Başladı
AK Parti Futbol Turnuvası final maçıyla sona erdi
AK Parti Futbol Turnuvası final maçıyla sona erdi