Gezgin Fest Gergin Feste Dönüştü

Gezgin Fest Gergin Feste Dönüştü

Festivalle ilgili tartışmalar son olarak Shopping Fest lansman toplantısında gündeme geldi. İşte gergin anların yaşadığı tanıtım toplantısında yaşanan Gençlik Festivali tartışmaları.

Editor: Van Haber
16 Mart 2019 - 00:49

Van’da ilk defa geçen yıl düzenlenen ve 3 günlük süreçte on binlerce kişinin Van’a akın ettiği, Gençlik Festivali gündemdeki yerini koruyor. Festivalle ilgili tartışmalar son olarak Shopping Fest lansman toplantısında gündeme geldi. İşte gergin anların yaşadığı tanıtım toplantısında yaşanan Gençlik Festivali tartışmaları

Geçtiğimiz yıl 7-9 Eylül tarihleri arasından Van’ın Gevaş ilçesinde gerçekleştirilen Gençlik Festivaliyle ilgili bu yıl sıcak gelişmeler yaşandı. Bu yıl 21-23 Haziran düzenlenmesi planlanan festival için Sivil Toplum Kuruluşların tepkisi üzerine iptali için başvuru yapıldı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Bilmez ile görüşen STK temsilcileri sosyal medya üzerinden de #GezginFesteHayır paylaşımları yaptı. Bunun üzerinde festivali yapılmasını isteyenler ise #GezginFesteEvet paylaşımıyla cevap verdi. Van’da gündemdeki yerini koruyan Gençlik Festivali, önceki gün tanıtımı yapılan Shopping Fest toplantısında yeniden gündeme geldi. Vali Bilmez’in açıklamasının ardından TÜRSAB Doğu Anadolu Yürütme Kurulu Başkan Cevdet Özgökçe’nin “Özür dileyerek söylüyorum birkaç yobazın söylemiyle ‘Gezgin Fest’ iptal edilemez.” Açıklamasının ardından toplantıda gergin anlar yaşandı. Ögökçe’nin sözü üzerine konuşan ve sosyal medya hesabından #GezginFesteHayır diyen TÜMSİAD Van Şube Başkanı Süleyman Güler ise “Başkanın kullandığı kelimeye katılmıyorum. Özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. Bunun üzerine araya giren Vali Bilmez, “Vanlı neye müsaade ediyorsa o tür etkinliklere izin vereceğiz.” Diyerek konuyu kapattı.

BİLMEZ: TÜM TEPKİ VAN ÜZERİNDEN GÖSTERİLDİ

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez’in Shopping Fest toplantısında Gençlik Festivali’yle ilgili yaptığı açıklamanın ardından üst üste açıklamalar yapıldı. Gezgin Fest’ten dolayı Van’da sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Bilmez şöyle konuştu: “Gezgin Fest’in 13 ilde düzenlediği festivallerden bir tanesi de ilimizde yapılıyordu. Bir günde 56 bin insan buna tepki gösteri. Bizde bunu Van’da yasaklamak zorunda kaldık. Zaten izin de vermemiştik. Ne hikmetse İstanbul, İzmir, Denizli, Eskişehir’den arayan insanların hiç biri kendi şehirlerindeki festivallerin iptali için en ufak sosyal medyada bir tepki göstermedi. Vanlı bunu sorgulamayacak mı? İstanbul’daki dernek, İzmir’deki dernek, Ankara’daki dernek tüm tepkiyi Van üzerinden gösterdi. Oysa diğer illerde bu festival halen biletleri satılıyor ve festival düzenlenecek. En ufak bir tepki de yok. Ne olur kentimizin lehine olan her şeyin yanında olalım, kentimize Vanlılara zarar veren şeylerinde karşısında olalım. Ama her şeye de siyah-beyaz bakarsak, ya iyidir ya kötüdür mantığıyla bakarsak olmaz. Her etkinliği artıları da eksileri de var. Her ilacın faydası olduğu kadar yan etkileri de var.”

ÖZGÖKÇE: BİRKAÇ YOBAZIN SÖYLEMİYLE İPTAL EDİLEMEZ

Bilmez’in konuşmasının ardından söz alan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Sayın Valim makamınızda sizinle bir görüşmemiz olmuştu. Van Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasında “Gezgin Fest’e izin vermedik, iptal ettik” diye, açıklama yapıldı. Şimdi buradaki bütün paydaşlar, ne ben neden buradaki paydaşlarım, Sayın Valim kusura bakmayın nede sizin gücünüz bir hafta içerisinde 100 bin insanı Van’a getirmeye yeter. O organizatör arkadaşımız geçen yıl 100 bine yakın konuk Van’a getirdi ve bu insanlar konaklama yaptı. Özür dileyerek söylüyorum birkaç yobazın söylemiyle Gezgin Fest iptal edilemez. İptal edilirse, Van’a çok büyük bir ihanet olur. Van ve halkı kadirşinastır. Yapılan iyiliği ve kötülüğü de unutmaz. Sizden ricamız bir daha düşünün ve bir daha masaya yatıralım.” Şeklinde konuştu.

BİLMEZ: SİYAH-BEYAZ GÖZLÜKLE BAKILIYOR

Özgökçe’nin bu konuşması üzerine konuşan Van Valisi Bilmez şunları söyledi: “Herkes fikrini dile getirebilir. Ancak yobaz kelimesini kabul etmiyorum. Sadece kentimizin kutuplaştığını belirtmek isterim. Her olaya Vanlının büyük bir kısmı siyah veya beyaz gözlüğüyle bakıyor. Bizim asıl sıkıntımız budur. Bu da bölgemizde yaşanan şiddet ortamından dolayı geldiğimiz noktadır. Yoksa 20-30 hatta 100 yıl önce Van’da hoşgörü kültürü daha üst seviyedeydi. Umar ve dilerim o günleri yakalarız. Ali yapıyorsa doğru, Veli yapıyorsa yanlıştır demekten kurtulmadığımız sürece bu sıkıntıları yaşayacağız.”

BİLMEZ: NİYE VAN?

İnsanların bir birinin farklılıklarına saygı duyması gerektiğini dile getiren Vali Bilmez, “Bugünden itibaren bir birimizin farklılıklarına saygı duyacağız. Bizim gibi düşünmeyen, bizim gibi inanmayan insanların da özgürce yaşadığı bir kent oluruz. Ama maalesef farklı düşünenlerin bölgeden uzaklaştırıldığı, uzaklaştırılmaya zorlandığı bir dönemi yaşadık. Özellikle de barış ve açılım dönemi kentimizi oldukça çoraklaştırdı, kültürel açıdan. İnşallah o günleri tekrar yakalarız. Eleştirin. Herkese, her tarafa hoşgörü ile bakalım. Eğer biz bir birimize yobaz, devrimci bilmem ne kavramlarla hitap etmeye kalkarsak biz bir şeyleri daha da derinleştiririz. Düşüneceğiz. Bu etkinlik Denizli’de yasaklanmıyor, kimse tepki göstermiyorsa, İstanbul’da aynı şekilde, Eskişehir, Ankara’da kimse tepki göstermiyorsa niye Van? Bunu sadece soruyorum. Kutuplaştığımız ve her şeye siyah-beyaz baktığımız için bunlar oluyor. Bizim bundan kurtulmamız gerekiyor.”

BERGE: GEZGİN FEST’İN KENTTE KATKISI ÇOK OLDU

Festivalin Van’a büyük katkısı olduğunu söyleyen Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı İsa Berge, “Gezgin Fest yapılmasıyla çok sayıda katılım oldu. Otellerimiz doldu, ilimiz ve ilçelerimiz tanındı. Gevaş’ta müthiş bir çalışma vardı. Bu anlamda bu duyarlılığı uyandırmamız lazım. Derneklerimiz ile birlikte ilimizin turizm şehri olduğunu belli kıstaslarımızın belli hassasiyetlerimizi koruyarak gideceğiz. Hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Toplumumuzun hassasiyetlerini göz ardı etmeden kıstaslar halinde Valiliğin emir buyuracağı belli yöntemlerle bir kısıtlama getirilerek şekillendirilebilir. Gezgin Fest’in faydasının çok olduğunu belirmek isterim.” diye konuştu.

GÜLER: KİMSE GEZGİN FEST’E KARŞI DEĞİL

Özgökçe’nin konuşmasının ardından Gezgin Fest’le ilgili konuşan Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Van Şube Başkanı Süleyman Güler, şöyle konuştu: “Başkanın kullandığı kelimeye katılmıyorum. Özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü diğer tarafta farklı bir söylem geliştirirse, şöyle bir dezavantajımızı söyleyeyim. Şahsım olarak fuar alanı işletiyorum. Geçen yıl İranlı sanatçılara konser alanı verdik. Şunu gördük İran tarafı rahatsız ediliyor. Fuar merkezi olarak İranlı sanatçılara fuar merkezini vermedik. Çünkü turizme katkısı değil de daha çok dezavantajını gördük. Gezgin Fest’e şöyle bir durum var. Geçen yıl İran’da yasaklı olan bir sanatçı sahneye çıkıyor. İranlıların bize söylediği şu oluyor. ‘Biz Urmiye’de konser yapsak İran, Türkiye’nin çok karşıt olduğu bir grubu getirip burada sahneye çıkartırsak sizin tepkiniz ne olur?’ Yani kimse Gezgin Fest’e karşı değil, ya da herhangi bir festivale karşı değil. Bunları göz önüne alınarak söylenmesi gerekiyor. Olayı siyasileştirmeden aslında ticari bakarsak asgari müşterekte uyuşup, bu işi yapabilme şansımız var.”

ÖZGÖKÇE ÖZÜR DİLEDİ

Güler’in açıklamasının ardından tekrar söz alan Özgökçe söyleminden dolayı özür diledi. Özgökçe, “Başkanım haklısınız, söylemim biraz ağır oldu. Fakat biz gerçekten bu kentte turist getirmek için deyim yerindeyse göbeğimizi çatlatıyoruz. Siz fuar alanı çalıştırıyorsunuz, kentte ne kadar turist getiriyorsunuz, bunu sektör biliyor. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Söylemim biraz ağır oldu. Özür diliyorum. Basın yayın organı aracılığıyla sizin de bir demeciniz vardı, ‘Gezgin Fest iptal edilsin’ diye, eğer sektörden biri bunu yapıyorsa, diyecek bir şey bulamıyorum. Festivali gerçekleştiren organizasyon bu kentte bizim bugüne kadar yapamadığımız en büyük iyiliği yaptılar. Ona değinmek istedim.” Şeklinde konuştu.

BİLMEZ: DOĞRU DEĞİL

Yapılan konuşmaların ardından yeniden konuşan Vali Bilmez şunları söyledi: “Birbirimizin farklılıklarına saygı duyacağız. Bizim gibi düşünmeyen bizim gibi inanmayan insanlarında özgürce yaşadığı bir kent olacağız. Eleştiri herkes ve her tarafa yapılabilir ama ne olur hoşgörü ile bakalım, eğer biz birbirimize yobaz ve devrimci gibi kavramlarla hitap etmeye kalkarsak biz olayı daha da derinleştiririz. Bu tür etkinliklerde toplumsal hassasiyetlere dikkat etmemiz lazım. Evet, bunlar olsun ama toplumumuza kutuplaştırmasın. Toplumun büyük bir kısmı memnun oluyorsa, bir kısım şikayetçi oluyorsa bu da doğru değil. Onların zararı olmadığı veya onların şikayetçi olduğu yönlerini mutlaka bizim düzeltmemiz lazım.”

“SOKAK NE İSTİYORSA ONU GETİRELİM”

Bilmez, “Topluma soracağız, toplum neyi istiyorsa Vanlı neye müsaade ediyorsa o tür etkinliklere izin vereceğiz. Ama biz festivalleri, kongreleri ve fuarları düzenlenmesini istiyoruz. Kentimizin buna ihtiyacı var. Ama olacak olan kongreler, şenlikler ve festivallerde bizi kutuplaştırmamalıdır. Mümkün mertebe azami müştereklerde birleşerek bu işleri yapmamız lazım. Eğer birileri rahatsız oluyorsa onu şehir dışında tutacağız. Çünkü ortak müştereklerimiz en zıt noktalar arasında bile yüzde 80 civarındadır. Biz yüzde 20’yi göz ardı edip, yüzde 80’de buluşalım. Az sayı açısında tepki varsa onu getirmeyelim, diğerini getirelim. Sokak ne istiyorsa onu getirelim. Bir kesim Ali istiyorsa, bir kısım Ayşe’yi istiyorsa, Ali’yi de getirelim Ayşe’yi de getirelim. Ama toplumsal hassasiyetleri de dikkate almak zorundayız. İnsanları rahatsız eden ve komşu ülkeyi rahatsız eden boyutları dikkat alınmalıdır. Bundan sonraki festivallerimizde ve fuarlarımızda bu hassasiyetlere dikkat edilecek. Ama kentimizin ticaretine menfaati her şeyin üstünde tutacağız.” Dedi.

KAYNAK: YENİ DOĞU GAZETESİ: EMRAH DEMİR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özalp çöp sorunundan kurtuluyor
Özalp çöp sorunundan kurtuluyor
Vanspor hazırlıklarına devam ediyor
Vanspor hazırlıklarına devam ediyor