Gebelikte Şeker Yükleme Testi Neden Yaptırılmalı?

Hamilelik döneminde anne adaylarına yapılan pek çok farklı test arasında yer alan gebelikte şeker yükleme testi neden yaptırılmalı? Sorusunun cevabını pek çok kişi merak etmektedir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Neden Yaptırılmalı?
18 Eylül 2019 - 16:39
Reklam

Hamilelik döneminde anne adaylarına yapılan pek çok farklı test arasında yer alan gebelikte şeker yükleme testi neden yaptırılmalı? Sorusunun cevabını pek çok kişi merak etmektedir. Özellikle gebelikte gizli şeker riski yüksek olduğundan anne adaylarının bu testi yaptırması gerekir. Yapılacak olan test işleminin ardından alınacak olan örneklere göre yapılacak kontrollerin ardından anne adayında gizli şeker olup olmadığı ortaya çıkartılmaktadır.

Çoğu zaman yapılan kontrollerde ortaya çıkmayan şeker gebelikte şeker yükleme testi yapılmasının ardından ortaya çıkmaktadır. Çoğu anne adayı bu durumun riskli olabileceğini düşündüğünden yaptırmasa da özellikle yapılması gerekli olan uygulamalar arasında yer almaktadır. Uygulama sırasında yüksek dozda şekerli sıvının tüketilmesinin ardından alınacak olan kan örnekleri incelenerek şeker olup olmadığını ortaya koymaktadır. Ancak uygulama biraz zorlayıcı olduğundan anne adayları tarafından çoğu zaman tercih edilmeyen yöntemlerden biridir.

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yapılması

Gebelik döneminin ilerleyen dönemlerinde yapılacak olan şeker yükleme testi anne adaylarında girdi şeker olup olmadığını ortaya çıkartmaktadır. Bu durum özellikle doğum sonrasında yaşanabilecek şekere karşı gerekli önlemleri alınması açısından önemlidir. Ayrıca doğum sırasında yaşanabilecek komplikasyonlara karşı yapılması gereken uygulama seçeneklerinden biridir. Uygulama hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yapılmaktadır. Anne adayına verilecek olan özel sıvının tüketilmesinin ardından 1 saat arayla alınacak olan kan örnekleri üzerinden yapılacak kontroller ile belirlenmektedir.

Gundemvan.com/ Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum