Firma Ekleme Rehberleri Faydalı Mı?

Firma Ekleme Rehberleri Faydalı Mı?

Firma Ekleme Rehberleri Faydalı Mı?
08 Temmuz 2020 - 15:45

Reklam ve tanıtımın her türlüsü faydalı olduğu gibi firma rehberi hizmeti veren websiteleri daha fazla fayda sağlayabilmektedir. Fakat çok sayıda firma ekleme sitesinin eklenen firmaların;

(1) firma web site adreslerine bağlantı vermiyor olmaları,

(2) site adresinin bağlantısız yayınlanması,

(3) bir site bağlantısı için ücretli üyelik talep etmeleri,

(4) firma rehberinin DA ve PA değerlerinin çok düşük olması,

(5) rehber scriptindeki yazılım hataları gibi konuların değerlendirildikten sonra sadece uygun olan rehberlere ekleme yapılması yararlı olabilmektedir.

Şimdi bu maddelerden ne anlamzı gerektiğine bakalım.

(1) Firma Web Site Adreslerine Bağlantı Vermeyen Rehberler

Bana sorarsanız bu türden sitelere firmanızı falan eklemeye çalışmayın. Çünkü amacının SEO çalışması yapmak ve Google sıralamalarında yükselmek ise bu türden siteni hiç bağlantı vermeyen, bundan korkan sitelerin sizin websitenize hiç bir yararı dokunmayacaktır. Olması gereken link vermekten korkmamak gerekiyorsa bu bağlantıları haklı olarak "nofollow" veya "ugc" etiketleryle vermektir.

Eğer rehberiniz çok sayıda geri bağlantıya sahipse ve siz dışarıya bağlantı vermiyorsanız kusura bakmayın ancak hiçbir zaman Google gözünde otorite falan olamazsınız.

(2) Site Adreslerinin Firma Sayfasında Bağlantısız Yayınlanması

Eh bu biraz daha değerli olmasına rağmen ben yine de bu türden boş rehberler ile de uğraşmayı vakit kaybı olarak değerlendiriyorum. İnternette binlerce rehber web sitesi olduğu halde bu gibi cimrilikten sakınmayan sitelere firmamı eklemek için harcayacağım süre tamamen vakit kaybı.

Burada belirtmem gereken bir konu bulunuyor. Eğer şirketini kayıt etmek sitediğiniz dizin gerçekten DA ve PA değerleri yüksek bir rehber ise bu durumda makul bir ücret ödemekten çekinmemelisiniz. Ben daha yaşı 1 bile olmayan, kendi otoritesi henüz oluşmamış rehberlerin vermediği linklerden söz ediyorum.

Üstüne üstlük bu gibi rehber siteleri sizin siteden hemen çıkma oranını düşürmek için yok üye ol, yok koordinat ekle gibi gereksiz zaman kaybı işlerle sizi meşgul ediyor olmalarıdır. Koordinat seçmek nedir yahu..! Azıcık akıl acızık izan lütfen.

(3) Firma Sayfanızdan Link İçin Ücret Talep Edilmesi

Çok değerli sitelerden eğer dofollow link verilecekse alınacak bağlantılar için makul ücretler ödemek mantıklı. Ama organik ziyaretleri aylık bazda 1000'den az olan ve DA değeri 30'dan az olan rehberlerin ücret talep etmelerinin kime ne faydası olacak? Hiçbir yararı olmyacaktır. Üstelik bunlar eklenen linkleri en düşük ücretlerle aylık 10-20 tl o da yılda 120-240 tl ücret ödemeniz anlamına gelmektedir.

Bir kaç tane ücretsiz firma rehberine bağlantı eklemenin ne kadar yetersiz olacağını düşünürseniz ortalama 10 site için yılda fatura öder gibi en az 2500 tl ödemeniz gerekecektir. Yakında geri bağlantı kredisi falanda çıkarsa şaşırmamak lazım.

(4) Firma Rehberinin DA Değerinin Düşük Olması

Yani ücret talep edecek ve bu işin ticaretini yapacaksanız önce bir şirket kurun. Reklam tanıtım işleri altında ücretli satış yapın. Yapında karşılığında sitenizin kendi otorite puanları hatta çok daha önemlisiz organik ziyaretlerini artırın. Böyle olursa en azından iş yapmak için çeşitli firmaları arayan diğer firma veya müşteriler arama yaptığında eklenen sitelerden rehberinize erişsinler.

(5) Firma Rehberlerindeki Kayıt Hataları

Bazı wordpress temalarından mıdır yoksa özel script oldukları için midir artık problem herneyse bir türlü sitenizi kayıt edemezsiniz. Çünkü yok doğrulama kodunu yanlış girdiniz, yok bilmem koordinatları girmediniz hataları malesef belkide sadece sizi (bizi) sitede tutmak içindi..!

Açıkçası çok yakında yeni yatırım yaptığımız firmabilgim.com firma rehberinde bu gibi hataların olmaması için çalışıp firmalarını ekleyen sitelere değerli ve faydalı kazanımlar sağlamayı düşünüyoruz. Şu anda hazı script bulunan sistemi çok yakında PHP ile kendimiz kodlayacağız.

Evet firma rehberlerine kayıt bir ölçüde ve ölçülü olmak kaydıyla faydalıdır ancak yukarıda anlattığımız kriterlere uygunsa...

YORUMLAR

  • 0 Yorum