Evlenene 24 maaş çeyiz parası

Hükümet evlenen ve ev sahibi olmak isteyen gençler için önemli destekler getirirken, yetim maaşı alan kız çocuklarının da çeyiz yardımı hakkı bulunuyor.

Evlenene 24 maaş çeyiz parası
24 Nisan 2019 - 00:59

Son yıllarda çıkarılan yasal düzenlemeler ile özellikle ev alacaklar ile evlenecek gençlere devlet karşılıksız destek veriyor. Bu sayede nişanlı bir çift hem ev almak hem de evlilik parası için başvurursa birlikte 68 bin lirayı bulan bir karşılıksız destekten yararlanabiliyor.

Bu desteklerin yanında, yetim maaşı alan kız çocukları için de çeyiz yardımı uygulaması devam ediyor. Bu kız çocukları evlendiklerinde, 2 yıllık maaşı yani 24 adet aylığı peşin olarak çeyiz parası şeklinde alabiliyor.

KİMLER YARARLANIYOR, YAŞ SINIRI VAR MI?

Babalarından yetim maaşı alan kız çocukları evlendikleri takdirde bu yardımdan yararlanabiliyor.
Burada kadının yaşına bakılmıyor. Evlenmesi ve evlendiği sırada maaşın ödeniyor olması yeterli oluyor. Ödemeler evlilik gerçekleştikten sonra yapılıyor. Bu yüzden nikah olmadan başvuru yapılamıyor.

NE KADAR PARA ÖDENİYOR?

Bu paranın miktarı yetim kızın aldığı maaş ile belirleniyor. Örneğin; her ay babasından bin lira yetim maaşı alan bir kız çocuğuna, çeyiz yardımı olarak toplam 24 bin lira ödeniyor. Çeyiz yardımı 24 maaşın toplamından oluşuyor. Ek ödemeler varsa bunlar hariç tutuluyor.

HER EVLENEN BU ÖDEMEYİ ALABİLİYOR MU?

Bu yardımdan faydalanmak için evlenmek ve evlendiği sırada maaş almaya devam ediyor olmak yeterli oluyor ancak müracaat etmek gerekiyor.

Bu yüzden evlendikten sonra gerekli belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yazılı olarak müracaat etmek gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız, SGK size kendiliğinden ödeme yapmıyor.

BAŞVURU İÇİN BELLİ BİR SÜRE VAR MI?

Evet. Başvuru için 5 yıllık bir hak düşürücü süre bulunuyor. Bu süre içinde başvurmayan kız çocuğunun hakkı yanıyor. O yüzden süreyi geçirmemek gerekiyor.

HEM ÇEYİZ PARASI HEM MAAŞ ALINIR MI?

Hayır. Evlenince yetim kız çocuğunun maaşı kesiliyor.
Bunun yerine 2 yıllık maaş peşin olarak veriliyor. Dolayısıyla eşinden boşanmadan ya da eşinin ölümü olmadan maaş alamıyor.

2 YIL DOLMADAN BOŞANMA OLURSA PARA GERİ Mİ ALINIYOR?

Hayır, boşanma olursa para geri alınmıyor. Ancak 2 yıl boyunca yeniden maaş bağlanmıyor. 2 yıl sonunda evlenilmemişse maaş yeniden bağlanıyor.

Boşanma olmaz da kişinin eşi vefat ederse bu kez söz konusu 2 yılın bitimibeklenmeden eşinden ölüm maaşı alabiliyor.

İKİNCİ EVLİLİK YAPANLARA DA ÇEYİZ PARASI VERİLİYOR MU?

Hayır. Çeyiz parası almak için yetim kızın bir kez hakkı bulunuyor. İkinci evlilik yapsa da yeniden 24 maaş ödenmiyor.
Böyle bir imkan sunulmuyor.

DİĞER HAK SAHİPLERİNİN MAAŞI ETKİLENİYOR MU?

Evet. Örneğin 2 yetim kız maaş alıyorsa, evlenen yetim kızın 24 aylık süresibittiğinde, diğer kardeşin maaş oranı artıyor.

68 BİN LİRA DESTEK

Evlilik hazırlığı yapanlar, ev sahibi olmak isteyenler için ayrıca karşılıksız destekler bulunuyor. Hem çeyiz hem de konut hesabı uygulamalarında devlet katkıları arttı. Çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapanlara yönelik devlet katkısında üst sınır yükseldi.

Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlarda devlet katkısı oranı yüzde 10'dan yüzde 20'ye, azami katkı tutarı da 6 bin 500 liraya yükseltildi. Ödeme süresi 48-59 ay olanlarda da devlet katkısı oranı yüzde 15'ten yüzde 22'ye, azami katkı tutarı ise 7 bin 500 liraya çıkarıldı.

Bankada hesap açıp 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara, ilk evini aldıklarında destek verilmesini içeren konut hesabı uygulamasında da 20 bin lira olan devlet katkısı üst limiti, 25 bin liraya çıktı.

Çiftler söz konusu desteklerden ayrı ayrı yararlanıp toplam 68 bin lira devlet katkısı alabilecek. (TAKVİM)


YORUMLAR

  • 0 Yorum