Ertuğrul Gazi Ortaokulu Türkiye ikincisi oldu

Ertuğrul Gazi Ortaokulu Türkiye ikincisi oldu

Van’ın Edremit ilçesindeki Ertuğrul Gazi Ortaokulu, ‘TÜBİTAK 11’inci Ortaokullar Arası Araştırma Projesi’ yarışmalarında kimya dalında Türkiye ikincisi oldu.

Editor: Van Haber
29 Mayıs 2017 - 16:31

‘Sonbaharda dökülen ağaç yapraklarından ve demlenmiş çay atığından kalem üretimi projesi’ ile ‘TÜBİTAK 11. Ortaokullar Arası Araştırma Projesi’ yarışmasına kimya dalında katılan Ertuğrul Gazi Ortaokulu öğrencileri Hilal Taş ve Rumeysa Dağaç, Türkiye finallerine katılmaya hak kazanmıştı. Eskişehir’de yapılan Türkiye elemelerinde ise Hilal Taş ve Rumeysa Dağaç’ın ‘Sonbaharda dökülen ağaç yapraklarından ve demlenmiş çay atığından kalem üretimi projesi’ kimya dalında Türkiye ikincisi oldu.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Okul Müdürü Mahmut Işık, elde edilen başarıdan dolayı öğretmen ve öğrencileri tebrik ettiğini belirterek, “Bu bizim için de ilimiz içinde önemli bir başarıdır. Ben projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Projede evrenin oksijen kaynağı olan ağacın doğaya sağladığı katkıların göz önünde bulundurulduğunu ifade eden Işık, “Projede asıl amaç, ekosistemde çok önemli yere sahip olan ağaçların kesilmesini engellemek ve bir geri dönüşümle hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak, aynı zamanda kalem sektöründeki ham madde arayışını bir nebze olsun rahatlatmayı hedeflediler. Ben kendilerini tekrar tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Vanlı taraftarların sevinç gösterileri sürüyor
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi