Erçek Gölü Flamingo Festivali coşkuyla kutlandı

Erçek Gölü Flamingo Festivali coşkuyla kutlandı

7. Doğunun Kanatları ve Erçek Gölü Flamingo Festivali coşkuyla kutlandı.

Editor: Van Haber
02 Ekim 2017 - 00:29

7. Doğunun Kanatları ve Erçek Gölü Flamingo Festivali coşkuyla kutlandı.

Geniş bir protokol ve vatandaş katılımı ile yapılan festivalde ilk durak, Flamingo gözleminin yapıldığı Karagündüz Mahallesiydi. Gerek il dışından, gerekse ilimizden gelen misafirler bu eşsiz doğa olayını izlediler ve görüntüleme fırsatı buldular.

Katılımcılar daha sonra Karagündüz Mahallesi sakinlerince hazırlanan kahvaltı sofrasında bir araya gelerek Van'ın yöresel lezzetlerini tatma fırsatı buldular.

Festivalin sonraki durağı  Erçek Alayı Gülten meydanıydı. İpekyolu Belediyesi'nce düzenlenen festival alanında , dalında ün yapmış ressamların sergileri ve resim çalıştayı, İl Kültür Müdürlüğü ve Van Fotoğrafçılar Derneği fotoğraf sergisi, belediyemiz sanat ve meslek kursiyerlerinin hazırladığı hediyelik eşya standları ile belediyemiz kursiyerlerinin hazırladığı aşure ve Van pastası ikramı gün boyunca misafirlerin hizmetindeydi.

Ayrıca Mehmetçik ilk ve ortaokulu bahçesinde belediyemizce yaptırılan spor sahası ve çocuk oyun parkı da gün boyunca çocukların eğlence noktası oldu.

Festivalde bir konuşma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk,vatandaşlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın kişisel bilgi ve becerilerini geliştirici kurs faaliyetlerinin yaz kış demeden sürdürüldüğünü, bu çerçevede, yaz döneminde Erçek Yaşam Merkezi'nde fitness, masa tenisi, resim, el sanatları, diksiyon, çocuk gelişimi, bilgisayar ve müzik branşlarında toplam 250 kursiyerin eğitim gördüğünü belirterek, "Belediyemiz mahallelerimize hizmet götürürken alt ve üst yapı çalışmaları kadar kültürel ve sosyal çalışmalara da önem vermektedir"  dedi. Öztürk, çalışmalarına verdiği destek ve katkılardan dolayı başta Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu olmak üzere Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkürlerini de belirtti.

İpekyolu Belediye Meclis Üyesi Selim Handil ve Erçek Mahallesi adına Davut Gürgen ise yaptıkları konuşmalarda, hizmetlerinden dolayı Belediyemize olan şükranlarını bildirdiler.

"Misafirim Olur musun?" projesi kapsamında belediyemizin misafiri olan 40 çocuğumuzun geldiği Aydın Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol da, Van'da bulunmaktan ve böylesine bir festivalin içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İpekyolu Belediyesi Erçek Yaşam Merkezi'nin resmi açılışı törene katılan protokol üyelerinin kurdela kesimiyle yapıldı.

Günün en renkli anları ise meydana kurulan dev sahnedeki konser ve gösteriler oldu. İlk olarak sahneye çıkan Van Oturma Gecesi grubu misafirlere yöresel türkülerle keyifli anlar yaşattı.

Sonrasında sahne alan Ankara Sanat Kulübü öğrencileri "Dansların Kardeşliği Doğu'nun Kanatlarında Buluşuyor" adlı gösterileri ile izleyicileri adeta büyüledi. Yurdumuzun tüm bölgelerine ait halk oyunlarının mükemmel bir kareografi ile birleştiği gösteri, meydanı dolduranları coşturdu.

Günün keyifli anlarından biri de yaz boyunca İpekyolu Belediyesi Erçek kurslarında eğitim gören kursiyer çocukların müzik ziyafetiydi.  Müzik atölyesinin ses ve saz öğrencileri güzel repertuarları ile izleyicilere keyifli anlar yaşattı.

Neşe ve eğlencenin doruğa çıktığı anlar ise ses sanatçısı Erdal Edere'nin sahne aldığı anlardı. Misafirler Edere'nin şarkılarına eşlik etmekle kalmayıp, çektikleri halaylar ve danslarla festival alanındaki eğlenceyi zirveye taşıdılar.

Festival, İpekyolu Belediyesi yaz kurslarına katılan öğrencilerin sertifika ve ödül töreni ile sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yılın Ebe ve Hemşiresine Ödül
Yılın Ebe ve Hemşiresine Ödül
Tuşba'da 'İplerler Hayata Bağlandılar'
Tuşba'da 'İplerler Hayata Bağlandılar'