Enerji Faturanızda Tasarruf Etmenizi Sağlayacak 5 Taktik

Enerji Faturanızda Tasarruf Etmenizi Sağlayacak 5 Taktik

Elektrik faturası bazen beklenenden çok yüksek gelmektedir. Bu sebepten dolayı bazı yollara başvurulmak istenir.

Editor: Van Haber
27 Kasım 2018 - 00:28

Elektrik faturası bazen beklenenden çok yüksek gelmektedir. Bu sebepten dolayı bazı yollara başvurulmak istenir.

1-Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Ev içerisinde kullanılmayan yerlerin ışıkları boşa açık bırakılması önemli bir enerji kaybı olacaktır. Hava kararmamışken yapılabilecek işleri gün ışığı olduğunda yapmak da fazlaca enerji tüketiminde tasarruf yapar. Özellikle dekorasyon amaçlı kullanılan aydınlatma gereçleri şapkalı avize, abajur gibi koyu renk olmamalıdır. Bu şekilde olan ürünler kullanıldığında başka aydınlatma ürünlerine de gereksinim duyulabilir. Açık renkler ışığı daha çok yansıtır ve ışığı azaltarak daha tasarruflu bir enerji tüketimi yapmış olunur. Tasarruflu ampuller kullanılmalı. Bu ampuller %85 derecesinde tasarruf yapılmasını sağlar. Yakın zamanda "Fatura Smart tarafından yayınlanan infografikte tasarruflu ampullerin bu derece işe yaradığını göstermektedir.

2-Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Tasarrufu

Buzdolabı kapağı uzun zaman açık tutulmamalı ve kapağı gün içerisinde sık sık açıp kapatılmamalıdır. Bu şekilde buzdolabının soğutma işlemi yapmak adına daha çok enerji tüketmesine sebep olur. Buzdolabını ocak veya radyatör gibi ısı üreten elektronik cihazlardan uzak bir yere konulmalıdır. Buzdolabı soğutma işlemini en verimli şekilde yapabilmesi için mevsimsel ayarlamalar yapılmalıdır. Kışın daha az bir ısıda, yazın daha yüksek bir ısıda soğutma yapılabilir. Çamaşır ve bulaşık makinesini alabileceği kapasiteye kadar doldurup çalıştırılmalıdır. Az ve sık yıkama tarzı ile yüksek enerji harcanmış olunur. Çamaşır makinesindeki yıkamaları 30 derece civarında ılık suda, durulama işlemini ise soğuk suya ayarlanmalıdır. Elektrik süpürgesinin haznesi doldukça emme gücünde artış yaşanır ve daha çok elektrik harcar. Bu sebeple haznesi sık sık temizlenmeli.

3-Isınmada Enerji Tasarrufu

Alınacak kombiyi evin büyüklüğüne göre seçilmelidir. Büyük bir kombi alınırsa yüksek enerji harcanmış olunur. Elektronik ateşlemeli bir ürün enerji tasarrufu yapar. Kombi daima kısık ayarda kullanılmalıdır. Evde olunmayan zamanlarda kapatılması, evi ısıtmak istenildiğinde daha fazla enerji tüketilmesine neden olur. Kombiyi dolap içine yerleştirilmemelidir.

4-Banyoda Enerji Tasarrufu

Banyoda su tasarrufu önde gelir ve dünyada temiz su kaynaklarının son zamanlarda azaldığı göz önüne alınırsa enerji tasarrufunda öncelik olarak banyodaki su kullanımı olmalıdır. Banyo yapılırken küveti doldurmak yerine duş almak %30 su tasarrufu sağlar. Duş alma süresi 1 dakika kısaltıldığında 9 litre, dişler fırçalanırken musluğun kapatılması 1 litre su tasarrufu sağlar. Duş başlığı tasarruflu duş başlığı ile değiştirilirse, su kullanımı 20 litreden 9 litreye düşebilir.

5-Mutfakta Enerji Tasarrufu

Mutfakta enerji tasarrufunun fazla enerji tasarrufu yapan beyaz eşyalar kullanırken, aynı sırada doğru pişirme yöntemleri uygulanarak da enerji tasarrufu sağlanabilir.

Faturasmart.com'a bu İnfografik için Teşekkür Ederiz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı