Emlakçının Mesleki Görevleri Açıklandı

Muğla Marmaris gayrimenkul sektöründe 25 yıllık deneyime sahip Selimiye Emlak firması emlakçının mesleki görevleri nedir soru yanıtını paylaşıyor.

Emlakçının Mesleki Görevleri Açıklandı
05 Ocak 2020 - 23:27


Muğla Marmaris gayrimenkul sektöründe 25 yıllık deneyime sahip Selimiye Emlak firması emlakçının mesleki görevleri nedir soru yanıtını paylaşıyor. Günümüzde satım işleri franchise yöntemi, bayilik veya yerel şirket bazında çalışan ya da bağımsız bir şekilde hizmet vermekte olan emlak ofisleri vasıtası ile sürdürülmektedir. Yerel şirketler etkinlikte öndedir.

Pazarlama konusunun zor olmasının yanında, güvenilirlik, dürüstlük ve müşteri memnuniyeti ilkeleri üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Emlakçı tarafından, müşterinin gereksinim ve kesesine uygun olan seçenekler önerilmelidir. Satış taşınmazın rayiç bedeli ile yapılmalıdır. Satış yapılan kişi kendisini güvencede hissetmeli ve taşınmazla ilgili tüm problemler ve masraflar satıştan önce muhakkak alıcı tarafa aktarılmalıdır. Öncelikle müşterinin güveni sağlamak şarttır.

Mesleğini emlakçı olarak sürdürmeye karar veren emlakçı mesleki bilgilendirme ile ilgili tüm konuları bilmelidir. Örneğin Selimiye satılık arsa pazarlamak bilgi ister. Bu nedenle muhakkak; Tapu ve Kadastro Mevzuatı, Belediye Mevzuatı, İmar ve Harita Mevzuatı, Kat Mülkiyeti ve Kat irtifakı, Genel Hukuk, Halkla İlişkiler, Harç ve Vergi Mevzuatı, Kamulaştırma ile ilgili mesleki eğitim sağlayan kuruluşlarından eğitim almak şarttır.

Satış Öncesinde ve Sonrasında Sağlanan Hizmetler Nelerdir?
Satış öncesinde yapılan hizmetlerle ilgili; mülke ait olan tapu işlemlerinin takip edilmesi, vergi ve harçların yatırılması için mutlaka yardım edilerek, gereken yazıların resmi kurumlardan edinilmesi gerekir. Satış sonrasında sunulan hizmetlerle ilgili, emlak beyannamesinin belediyeye verilmesi, su ile elektriğin bağlatılması hakkında yol göstermek de satıştan sonra yapılan hizmetlerdendir.

Pazarlamaya Etki Eden Faktörler Nelerdir?
Emlak pazarlama konusunda da reklamın önemi ve kapladığı alan büyüktür. Reklam araçları ile ilgili emlak siteleri kullanılarak taşınmazın satılık ya da kiralık olan afişler yapılmalıdır. Günümüzde taşınmazın pazarlanması emlak ofislerinin ziyareti esnasında gerçekleşir. Muhakkak pazarlanmak istenen taşınmaza ait olan anlaşılır ve net bir biçimde fotoğrafların bulunması gerekir. Aksi takdirde pazarlama işi zor bir duruma girebilir.

Taşınmaz pazarlama işlemi için önemli konulardan birisi, alıcıyı taşınmaz gösterilirken eğitim kurumlarına yakınlığı, hastaneye uzaklığı, çevre özellikleri, alışveriş merkezlerine yakınlığı gibi özelliklerdir. Bu özellikler alıcıya muhakkak anlatılmalıdır. Emlakçıların sosyal ilişkileri çok çok iyi olması gerekir. Bir de aktif şekilde hizmet verilen bölge ile ilgili bilgi edinmek, belediye, tapu müdürlükleri ve bankalar, gibi kurumlarla ilişkileri yakın tutmak gerekir.
SELİMİYE EMLAK
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum