Elektronik Sigara Uçak İndirtti!

Elektronik Sigara Uçak İndirtti!

Geçtiğimiz günlerde yerli bir havayolu şirketinin İstanbul - Paris seferini yapan bir yolcu uçağının yolculardan bir tanesinin sahip olduğu elektronik sigara cihazının patlama riski nedeniyle acil iniş yapmak zorunda olması, Türkiye’ de elektronik sigara konusunun tekrar gündeme gelmesine neden oldu.

Editor: Van Haber
17 Ekim 2018 - 14:01 - Güncelleme: 17 Ekim 2018 - 14:14

Geçtiğimiz günlerde yerli bir havayolu şirketinin İstanbul - Paris seferini yapan bir yolcu uçağının yolculardan bir tanesinin sahip olduğu elektronik sigara cihazının patlama riski nedeniyle acil iniş yapmak zorunda olması, Türkiye’ de elektronik sigara konusunun tekrar gündeme gelmesine neden oldu.  Ana akım medyada “zararlı bir tütün ürünü” olarak lanse edilen elektronik sigara, hakkında yapılan olumsuz yorumlara karşın ülkemizde ve dünyada pek çok sigara tiryakisi tarafından sigara bağımlılığını sonlandırmak amacıyla kullanılıyor. Peki ana akım medyada da zaman zaman “patladığı” veya “sağlığa zararlı” olduğu söylenen elektronik sigara nedir? E-sigara / elektronik sigara gerçekten söylenildiği kadar zararlı mıdır?

Elektronik sigara kullanmayan -veya karşı olan- pek çok insanın bu konuda farklı ön yargıları var. Bu önyargıların başında ise e-sigaraların patlaması önde geliyor. Peki gerçekten her e-sigara patlıyor mu? Önce bu sorunun yanıtını uzman isimlerin açıklamaları ile cevaplamaya çalışalım ve e-sigaranın patlama riskinden söz edelim. Daha sonra, e-sigaranın sağlık konusunda bir riski olup olmadığı konusunu masaya yatıralım. Bu arada yazımızın başında söz ettiğimiz olayla ilgili küçük bir internet araştırması yaparsanız siz de e-sigara ile ilgili olayın aslına ve yapılan yorumlara ulaşabilirsiniz.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi: “E-Sigara Çok Tehlikeli Değil”

Yazımızın başında söz ettiğimiz e-sigara olayının benzerleri medya kanallarında sık sık yer alıyor. Bu durum özellikle e-sigara kullanmayan pek çok insanın cihazlardan korkmasına neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde bir yolcu uçağının e-sigara nedeniyle zorunlu iniş yapması konusunda açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi e-sigaralarla ile ilgili şunları belirtiyor: “Kullanıcının elektronik sigarada hata yapması olasılığı çok değil. Ancak e-sigaralarda kullanılan pillerin milyonda bir de olsa üretim hatasından dolayı patlama riski taşıdığını söyleyebiliriz. Üretilen cihaz sayısı 10 kat artınca haliyle e-sigara ile ilgili patlama haberlerinin sayısı da on kat artıyor. E-sigara aslında çok da  tehlikeli değil.”

Açıkamalar şu şekilde devam ediyor: “batarya taşıyan cep telefonu veya bilgisayarların da patlama riskleri vardır” (Bu arada özellikle dizüstü bilgisayarların bataryalarında e-sigaralarda da kullanılan 18650 şarjlı pil modelleri kullanılmaktadır) Peki bu açıklama bizim için ne ifade ediyor?

E-sigara sanıldığı kadar tehlikeli bir cihaz değildir. Yine de üretilen cihazların fazlalığı patlama haberlerinin sık sık gündeme gelmesine neden oluyor. Bu durum da insanlarda yanlış bir “her e-sigara patlar” kanısının oluşmasına neden oluyor.

Ülkemizde Ve Dünyada Elektronik Sigara

Elektronik sigara Türkiye’ de yasal sınırlandırmalarla satışı engellenen bir cihaz. E-sigara olarak da bilinen elektronik sigara, ülkemizde hala tartışmalı bir konu. Gerek elektronik sigara cihazlarının gerek bu cihazlarla kullanılan dolum sıvılarının (bunlara e-likit veya elektronik sigara likiti de deniyor) satışının yapılması her ne kadar yasal olarak engellenmiş olsa da sokakta, ofiste ve halka açık pek çok alanda elektronik sigara kullananların sayısı günden güne artıyor. Ancak dünyanın pek çok ülkesinde de elektronik sigara sanıldığı kadar serbest değil.

Nedir Bu Elektronik Sigara?

E-sigara veya elektronik sigara, sıvı nikotin içeren bir e-likit ile çalışıyor. Genellikle bir pil ve tanktan oluşan bu cihazlar, tankın içine konulan dolum sıvısını buharlaştırarak içinde nikotin de bulunan aromalı bir buhar meydana getiriyorlar. Bugün, dünyada ve ülkemizdeki pek çok kişi tarafından kullanılan elektronik sigara meydana getirdiği bu buhar sayesinde sigara bağımlılarının nikotin ihtiyacını karşılıyor. Hakkında yapılan tıbbi araştırmalar devam eden elektronik sigara kullanımının sağlığa olan etkileri hala araştırılıyor olmasına rağmen kullanıcılar elektronik sigara kullanmanın daha keyifli ve sağlıklı olduğu konusunda neredeyse ikna olmuş durumdalar.

“Sağlığa Zararlı Ama Normal Sigara Kadar Değil”

Elektronik sigara kimler tarafından kullanılmıyor ki? En başta sigaranın zararlarının farkında olan bağımlılar elektronik sigara cihazlarının ve e-likitlerin en sadık müşterisi. Bu kullanıcılar elektronik sigara kullanmanın sigara kullanımını bitirdiği -ya da en azından azalttığı- konusunda  hemfikirler. Özellikle İngiltere ve ABD’nin elektronik sigara konusunda pek çok tıbbi araştırması bulunuyor. Pek çok kullanıcı elektronik sigara ve sağlık konusunda “sağlığa zararlı ama normal sigara kadar değil” yorumunu yapıyor.

E-Likit Aromaları Ve Elektronik Sigara Cihazları

Sigarayı bırakmak için etkin bir yol olduğu düşünülen elektronik sigara, e-likit olarak da bilinen dolum sıvıları ile kullanılıyorlar. Sadece internet üzerinden alınabilen e-likitler gıda aromalarından ve sıvı nikotin içeriğinden üretiliyorlar. Sigara dumanının kötü kokusunun aksine elektronik sigara, e-likit denilen karışımları buhar haline getirerek kullanıcılarının nikotin ihtiyacını karşılıyor. Vanilya, çikolata, çilek, tropikal meyve, tatlı, kek, fındık, fıstık… Elektronik sigara likitlerinin aromalarını incelerken kendinizi sanki çeşitler arasında karar veremediğiniz bir dondurmacı dükkanındaymış gibi hissediyorsunuz. İzmarit ve kötü kokunun olmaması elektronik sigara kullanımının en önemli artılarının arasında geliyor.

E-sigaranın ülkemizdeki durumu hala tartışmalı. Buna karşın gerek e-sigara cihazlarında gerekse e-sigara likitlerinde ise ithal ürünlerin hakimiyetinden söz edilebilir. Yani dünyanın pek çok ülkesi hatta komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde üretilen e-likitler oldukça seviliyor. Dolum sıvılarında ise herhangi bir domuz katkısı bulunmuyor. Yine de e-sigara kullanıcıları artan döviz fiyatlarından dolayı fiyatı yükselen e-likit ve e-sigaralardan şikayetçi. Bu yüzden pek çok kullanıcı bazı özel yöntemlerle kendi e-likitlerini yapmayı (daha doğru tabiriyle demlemeyi) tercih ederken bazı kullanıcılar ise bile bile “klon” olarak da bilinen e-sigaraları kullanmayı tercih ediyor.

E- Sigara Patlıyor Mu?

Sigara kullanan ancak bu sağlıksız bağımlılıktan kurtulmak isteyen kullanıcılar e-sigaraların patladığı haberlerinin asılsız olduğunda hemfikirler. Onlara göre güvenli bir kullanım için güvenilir sitelerden kaliteli - orijinal cihazlar temin etmek ve cihazlar üzerinde uzmanlaşmak şart.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Gülaçar’dan Seçim Çalışması
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?
Van'da 2018 yılında ölümler azaldı mı?