Ekranda AK Parti birinci, HDP sonuncu

Referandum öncesi TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler ve Cumhurbaşkanlığı'nın ekran görünürlüklerine ilişkin veriler açıklandı.

 Ekranda AK Parti birinci, HDP sonuncu
23 Mart 2017 - 11:35

Demokrasi İçin Birlik Platformu, ‘referandum öncesi halkın bilgi alma özgürlüğü çerçevesinde televizyon kanallarına ilişkin veriler’ açıkladı.

TRT1 yayınlarında Cumhurbaşkanı ve danışmanları ile, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, günde üç saat zaman ayrıldığı belirtilen araştırmada, RTÜK verilerine göre, HDP’nin TRT dahil ulusal kanalların canlı yayınlarında ve haber bültenlerinde görülmediği, grup toplantılarına bir saniye bile yer verilmediği ifade edildi.

Araştırmanın sonuçlarından başlıklar şöyle:

* 1-10 Mart 2017 tarihleri arasında referanduma dair haber bültenlerinde, miting ve konuşmalarla ilgili haberlerde: Cumhurbaşkanlığına 53,5, AK Parti’ye 83, MHP’ye 14,5 saat ayrılırken CHP’ye 17 saat, HDP’ye ise yalnızca 33 dakika ayrıldı.

* 1-20 Mart 2017 arası canlı yayınlarda: Cumhurbaşkanlığına 169, AK Parti’ye 301,5 saat ayrılırken MHP’ye 15,5 saat, CHP’ye 45,5 saat ayrıldı. Halkların Demokratik Partisi’ne hiç yer verilmedi.

* 1-20 Mart 2017 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı 3, danışmanları 17, Başbakan 2, Hükümet ve AK Parti temsilcileri, vekil ve belediye başkanları 113, CHP Genel Başkanı 1, CHP temsilcileri 19, MHP temsilcileri 7 canlı yayına katılırken HDP hiç davet edilmedi.

* TRT Haber kanalında; Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Danışmanları, Hükümet ve parti grupları adına temsilcilerin katıldığı canlı yayın programı sayısı 6. Bunun yanında AK Partili bakan ve yetkililerin katıldığı program sayısı ise 15. Bu programlarda cumhurbaşkanlığına ayrılan süre 3,35 saat. AK Parti’ye ise 9.4 saat. Canlı yayınlar, röportaj, konuklu programlar ve ayrıca grup toplantısı ve miting haberleri de dahil edildiğinde, TRT Haber’de 1-20 Mart arasında: Cumhurbaşkanı ve danışmanlarına toplam 20,8 saat, AK Parti’ye 42 saat ayrıldı. Cumhurbaşkanı ile AK Parti’ye toplam 20 günde 62,8 saat ayrılırken, MHP’ye 48 dakika yani bir saatten az, CHP’ye 3,2 saat yer verildi. HDP’ye ise hiçbir şekilde yer verilmedi.

* Şubat ayında yayınlanan 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 149-A maddesi yürürlükten kaldırıldı. Bu yüzden, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), özel TV ve radyolara, “eşitlik ilkesini de içeren esaslara aykırı yayın yapması” halinde verilmesi öngörülen yayın durdurma ve para cezalarını veremiyor. 149. madde “özel radyo ve televizyonlarda, YSK tarafından belirlenen esaslara aykırı olarak yayın yapılması” halinde, yayın durdurma ve para cezaları verilmesini öngörüyordu. (gazeteduvar)

tablo

YORUMLAR

  • 0 Yorum