Dünya’dan Kısa Kısa Haberler

Dünya’dan Kısa Kısa Haberler

Dünya üzerinde yaşanan son gelişmeler hakkında kısa kısa haberler.

Editor: Van Haber
06 Mart 2017 - 20:56

Somali’de 2 Günde 110 Kişi Ölüyor!

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri düzenlemiş olduğu Ulusal Kuraklık Komitesi’nde ülkede yaşanılan kuraklık neticesinde ülkenin Bay bölgesinde  2 gün içerisinde 110 kişinin yaşamını yitirdiğini dile getirmiştir. Uluslararası kamuoyundan destek isteyen Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu kuraklıktan etkilenen aileler için yardım eli çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler’den Somali Açıklaması

Birleşmiş Milletler ülkede 6,2 milyon kişinin açlık ile karşı karşıya kaldığını bildirmiştir. Kuraklığın tarım alanlarını yok etmesi an meselesidir. Bu nedenle Birleşmiş Milletler yardım çağrısında ulunarak olaya dikkat çekti.

Trump’tan Obama’ya Telefon Dinletti İddiası

Trump kendisinin telefon konuşmalarını dinlettiğini iddia eden açıklamasında görevde ki bir başkanın seçimler için yarışan birinin telefon konuşmalarını dinletmesi yasal mı dedi. Ayrıca konuya ilişkin bir avukat bulup konuyu incelemesini talep edeceğini de sözlerine ekledi. Trump yaşanılan bu olaydan sonra Obama için kötü adam dedi.

Doğu Afrika’da Yaşanan İnsanlık Dramı İçin Türkiye Harekete Geçti

Recep Tayyip Erdoğan Doğu Afrika ülkelerinde yaşanılan kuraklıktan dolayı bölgede insanlık krizinin yaşandığını dile getirdi ve böyle bir olaya kayıtsız kalamayacaklarını bildiren Erdoğan yardım gönüllüleri için İnsanlığın Umudu Ol projesini sundu. Dünya haberlerinde yer alan Doğu Afrika kuraklığı nedeni ile Somali, Etiyopya, Kenya, Güney Sudan ev Yemen’e yardımlar ulaştırılacak.

Türkiye ABD’ye Sert Tepki Gösterdi

Türkiye’nin yaşamakta olduğu terör olayları için ABD Türkiye’nin iç çatışması şeklinde yorumladı. Ancak Türkiye yaşadığı PKK ve FETÖ olayları için iç çatışma yakıştırması kabul edilemez şeklinde açıklamada bulundu. Yaşanılan terör olaylarında dış devletlerin ellerinin olduğu göz ardı edilemez. Örneklerinden biri FETÖ liderinin hala Amerika’da muhafaza edilmesidir.

İngiltere’nin Dış İstihbarat Servisi Yeni Personeller Alacak

İngiltere’nin dış istihbarat servisi M16 yeni personelelr alacağını bir reklam filmi ile gündeme getirdi. Ancak film de özellikle dikkat çeken James Bond gibi gösterişli ve elit olmamak gerektiğidir. Siyahi ve Asyalı İngiliz vatandaşların servise yoğun ilgi göstermeleri isteniyor. Bunun dışında daha önce M16 da personel olmayı düşünmemiş kişilere ulaşılması isteniyor. Bilhassa 20 yaşlarında olanlardan katılım bekleniyor.

Kaynak:Gündem Van

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
HDP Van'da Aday Göstereceği Adayları Açıkladı
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak
Van Ferit Melen Havalimanı Personel Alımı Yapacak