Dizel Motor Nedir Çeşitleri

Dizel Motor Nedir Çeşitleri

Dizel Motor Nedir Çeşitleri

Editor: ajans
18 Ağustos 2018 - 10:00

Dizel motorlar yapı itibariyle ateşleme bujisi bulundurmazlar. Çalışma mantığı püskürtülen motorin yakıtının sıcak odaya girişi ile patlamasıdır. Dizel motorlarda buji yoktur diye bir klişe vardır. Benzinli motorlardaki gibi sürekli aktif ateşleme yapan bir buji bulunmaz. Sadece ilk çalıştırma esnasında yanma odasını ideal sıcaklığa ulaştıran kızdırma bujileri bulunur. Motor çalıştırılmadan önce kısa bir süre beklenmesi motorun daha kolay ilk hareketi almasını sağlayacaktır.


Günümüzde dizel motorların hemen hemen hepsi aşırı beslene sistemine sahiplerdir. Yapı itibari ile atmosferik şekilde birim hacimde yeterli güç sağlayamazlar. Özellikle downsizing'in yoğun bir şekilde uygulandığı güncel otomobil sektöründe atmosferik bir dizelden yeterli gücü almak mümkün değil.


Motorun içinde yakıt ile hava belli bir ordan yanabilir. 20 birim havaya 1 birim yakıt gibi değerler vardır. Turbo beslemeler silindir odasına basınçlı bi şekilde sıkıştırılmış hava basar. Bu sayede daha fazla birim hava ile daha fazla yakıt yakılabilir. Aynı zamanda intercooler diye adlandırılan parça ile motora girecek hava soğutulur, bu sayede sıkışan hava daha fazla oksijen içerir. Günümüz dizel motorları çok yüksek oranda Turbo beslemelidir. Atmosferik dizel motorlar yüksek hacimlerine rağmen düşük güç verdiği için gelişen şartlara ayak uyduramayıp pes etmiş bulunmakta.


Dizel motorlar Euro normlarına göre sınıflandırılabilir. Euro normları ise egzos gazının içerdiği zararlı maddelerin filtelemesini yapmak için koşulan zorunluluktur. Yenilenen bu şartlara göre dizel motorlar farklı şekiller almaktadır. Dpf, Egr Valfi, Katalizör, Addblue gibi emisyonda düşüşe yarayan parçalar içerir.


Son dönemlerde dizel performans otomobillerinde dahi yer alabilmekte. Maserati Ghibli'de bulunan 3 litrelik ünite yüksek güçler sunmakta ve sportif kullanıma yatkın bir şekilde tasarlanmış. Dizel motorlar düşük yakıt sarfiyatı sayesinde her kesim kullanıcı tarafından alıcı bulmakta. Sürüş zevki eskiden sorgulanabilir bir halde olsa da günümüzde benzinli motorları aratmayacak esnekliğe sahipler.


Dizel motorlu araçların Benzinli araçlara göre performans farklarını öğrenmek için Otodunya’nın https://www.otodunya.com/oto-test otomobil testlerinin yapıldığı sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede almayı düşündüğünüz aracın motor gücünü öğrenebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek