Diş Sağlığı İçin Yapılacaklar

Dişler, mine adı verilen sert, dış kaplama ile kaplıdır. Her gün diş plağı olarak adlandırılan ince bir bakteri tabakası dişlerinize dayanır.

Diş Sağlığı İçin Yapılacaklar
16 Eylül 2018 - 00:58
Reklam

Dişler, mine adı verilen sert, dış kaplama ile kaplıdır. Her gün diş plağı olarak adlandırılan ince bir bakteri tabakası dişlerinize dayanır. Plaktaki bakteriler emayeye zarar verebilecek ve oyuklara neden olabilecek asitler üretir. Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi çektirmek çürümeyi önleyebilir, ancak bir çukur oluştuktan sonra, diş hekimi bunu düzeltmek zorundadır.

Dişlerinizi çürümeye karşı korumak için florürlü diş macunu kullanın. Eğer diş çürümesi için daha yüksek risk altındadır ise (bir varsa, örneğin ağız kuruluğu nedeniyle durumun Eğer varsa veya ilaç almak), daha florür gerekebilir. Diş hekiminiz veya diş hijyenistiniz, bir ofis ziyareti sırasında size florür tedavisi verebilir ya da evde florür jeli veya ağız durulama makinesi kullanabileceğinizi söyleyebilir.

Dişeti Sağlığı:

Sakız hastalığı, plak sakız çizginizin altında ve altında oluştuğunda başlar. Bu plak dişlerinizi yerinde tutan dişeti ve kemiği inciten enfeksiyonlara neden olur. Sakızlık hastalığınız diş etlerinizi yumuşatabilir ve kanama olasılığını artırabilir. Dişeti iltihabı olarak adlandırılan bu problem, her gün fırçalama ve diş ipi ile sabitlenebilir.

Periodontitis olarak adlandırılan daha ağır bir diş eti hastalığı formu diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse, bu enfeksiyon dişlerinizi destekleyen kemikler, diş etleri ve diğer dokuları tahrip edebilir. Zamanla, dişlerinizin çıkarılması gerekebilir.

Dişeti hastalığını önlemek için:

Dişlerinizi günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalayın.

Günde bir kez diş ipi.

Bir kontrol ve temizlik için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

İyi dengelenmiş bir diyet yiyin.

Sigarayı bırakmak. Sigara içmek diş eti hastalığınız için sağlık sorunu riskinizi arttırır.

Diş ve Dişeti Nasıl Temizlenir:

Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak için doğru bir yol var. Her gün:

Yumuşak kıllı bir fırça ve florürlü diş macunu ile dişlerinizi her taraftan hafifçe fırçalayın.

Küçük dairesel hareketleri ve kısa geri-ileri vuruşlarını kullanın.

Diş eti çizginiz boyunca dikkatlice ve nazikçe fırçalayın.

Ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olmak için dilinizi hafifçe fırçalayın.

Diş ipi ile dişlerinizi temizleyin. Dikkatli diş ipi diş fırçası, diş fırçasının ulaşamayacağı tabak ve yemek artıklarını temizler.

Artrit veya el hareketini sınırlayan diğer rahatsızlıkları olan insanlar, diş fırçası tutmayı ve kullanmayı zor bulabilirler. Bazı yararlı ipuçları:

Elektrikli veya batarya ile çalışan bir diş fırçası kullanın.

Diş fırçasının sapı üzerine bir bisiklet tutacağı veya köpük tüpü kaydırın.

Daha büyük saplı bir diş fırçası alın.

Diş fırçası sapını geniş elastik bantla elinize takın.

Diş fırçanızın fırçalanması veya diş ipi kullanması dişetinizin kanamasına veya ağrınıza zarar vermesine neden oluyorsa, diş hekiminize danışın. Diş ipi çekmede sorun yaşıyorsanız, bir diş ipi tutucusu yardımcı olabilir. Dişçinize, diş ipi kullanmanın doğru yolunu göstermesini isteyin.

 Diş ipini gösterildiği gibi tutun. Üst dişler arasında diş ipi kullanın. Alt dişler arasında diş ipi kullanın.

Takma Dişler

Bazen, hasarlı dişlerin yerini almak için yanlış dişler (takma dişler) gereklidir. Kısmi protezler bir veya daha fazla eksik dişi doldurmak için kullanılabilir. Takma dişler ilk başta garip gelebilir. Başlangıçta, diş hekiminiz protezlerin uygun olduğundan emin olmak için sizi sık sık görmek isteyebilir. Zamanla, diş etleriniz şekil değiştirecek ve protezlerinizin ayarlanması veya değiştirilmesi gerekebilir. Diş hekiminizin bu ayarlamaları yapmasına izin verdiğinizden emin olun. Protez giyerken dikkatli olun, çünkü sıcak yiyecekleri ve içecekleri hissetmeniz veya yiyeceklerinizde ki kemikleri fark etmeniz sizin için daha zor olabilir. Takma dişlerle yemeyi öğrenirken, daha kolay olabilir

Yumuşak, yapışkan olmayan yiyeceklerle başlayın.

Yemeğinizi küçük parçalara ayırın.

 Ağzınızın her iki tarafını yavaşça çiğneyin.

Protezlerinizi, lekelere, kötü nefese veya şişmiş diş etlerine neden olabilecek yiyeceklerden uzak tutun. Her gün protez bakım ürünü ile fırçalayın. Protezlerinizi gece ağzınızdan çıkarınız ve suya veya protez temizleyici sıvıya batırınız.

Kuru ağız:

Ağzınızı ıslak tutmak için yeterli tükürük veya e olmadığında kuru ağız oluşur. Yemeyi, yutmayı, tatmayı ve hatta konuşmayı zorlaştırabilir. Ağız kuruluğu diş çürümesini ve ağızdaki diğer enfeksiyonları hızlandırabilir. Birçok yaygın ilaç bu soruna neden olabilir. Yapabileceğin şeyler var. Suyu veya şekersiz içecekleri yudumlamayı deneyin. Sigara içmeyin, alkol ve kafeinden kaçının. Şekersiz sert şeker veya şekersiz sakız biraz tart olabilir. Diş hekiminiz veya doktorunuz, ağzınızı ıslak tutmak için yapay tükürük kullanmanızı tavsiye edebilir.

Kaynak: Gündem Van

YORUMLAR

  • 0 Yorum