Dikkat! Bayramda reflüyü tetikleyen 10 hata

Koronavirüs pandemisinde ziyaretlerden uzak bir bayram geçirecek olsak da şüphesiz yemek alışkanlıklarının devam ettiği günler geçirilecek. Birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılarla donatılacak masalar, hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarına neden olabilir. Ramazan’da bir ay boyunca dinlenen midemize aniden yüklenilmesi ve yüksek kalorili besinler alınmasıyla ilgili uyarılarda bulunan Doç. Dr. Suna Yapalı, Ramazan Bayramı'nda beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Dikkat! Bayramda reflüyü tetikleyen 10 hata
13 Mayıs 2021 - 01:44

Ramazan Bayramı'ndaki beslenme hataları mide problemi olan kişilerde reflü, peptik ülser ve gastrit yakınmalarını tetikleyebiliyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı bu nedenle Ramazan Bayramı’nda mide ağrısı, yemek borusunda yanma, mide içeriğinin yemek borusuna gelme hissi, mide ekşimesi ve hazımsızlık yakınmasında mutlaka hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulunuyor. Peki bayramda hangi hatalı alışkanlıklarımız midemize zarar veriyor? Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Ramazan Bayramı’nda mide sağlığını olumsuz etkileyen 10 önemli hatalı alışkanlığımızı anlattı; bu hataları önlemeye yönelik önerilerini özetledi.

Hata: Kahvaltıda kızartma ve hamur işine yüklenmek

Doğrusu: Uzun süren açlık ve susuzluğun ardından bayram kahvaltısında canımızın istediği her şeyi tüketmekte sakınca görmeyebiliyor, hamur işinden kızartmaya kadar pek çok yemeğe yüklenebiliyoruz. Ancak kahvaltıda kızartma ve hamur işlerini abartmak, özellikle reflü, peptik ülser ve gastrit yakınmalarını tetikleyebiliyor. Bunun sonucunda; mideden yemek borusuna doğru yanma hissi, mide içeriğinin ağıza kadar gelmesi ya da ağızda acı su hissi, mide ağrısı ve hazımsızlık gibi yakınmalar gelişebiliyor. Kahvaltıda ağır yemekler yerine; haşlanmış yumurta ya da sebzeli omlet, peynir, yoğurt, tam tahıl ekmeği, domates ve salatalık gibi gıdalar tüketin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum