Reklam

Devre Baskısı ve PCB Hizmetleri

Devre Baskısı ve PCB Hizmetleri

Devre Baskısı ve PCB Hizmetleri
02 Aralık 2019 - 23:40
Reklam

Devre baskısı ve PCB hizmetleri, baskılı devre kartlarının üretimini ifade etmektedir.  PCB kelimesi, Printed Circuit Board kelimelerinin kısaltımından oluşmaktadır. Baskılı devre kartı anlamına gelen PCB, devre baskısı amacıyla kullanılmaktadır. Bu kart, bir veya iki yüzeyi bakır ile kaplanmış levhalara, elektronik devrelere ait tasarımların aktarılmasıyla oluşmaktadır. Baskılı devre kartları, elektronik unsurları bağlama ve beraber tutma gibi işlevlere sahiptir. Ayrıca, bir elektronik devrenin tasarımı için gerekli ana elemandır. PCB ile elektronik devrelerin alanı, kablo sayısı ve bağlantıları azaltılmaktadır. Bu sayede, tasarımlar daha yalın hale getirilmektedir. Elektronik devrelerde PCB kullanımından önce ise, kablo işlemlerinde hata oranı daha yüksek olmakta; kısa devre riski doğmaktaydı.
 
Devre baskısı ve PCB hizmetleri, devrelerin hata oranlarını azaltmak ile devreleri yalınlaştırmak için sunulan hizmetlerdir. Gelişen teknoloji ile devre baskısı faaliyetleri de gelişmiştir. Bu kartların yapısı incelendiğinde ise, FR4, bakır, lehim maskesi ve serigrafi gibi bileşenlerin yer aldığı görülmektedir. FR4 bileşeni, kartın en alt kısmında yer almaktadır. Bu bileşen, ısıya karşı yüksek performanslı olan fiberglas malzemesinden oluşmaktadır. İkinci katman bakır, bir ya da iki taraflı olabilmektedir. Devre kartının üçüncü katmanı olan lehim maskesi, kartın kırmızı ya da yeşil renkte olmasını sağlamaktadır.  En üst katman olan serigrafi ise, PCB üzerine yapılan montajlarda büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, devrelerde serigrafi etiketleri de kullanılmaktadır.

Devre baskısı ve PCB hizmetleri, elektronikle ilgilenen kişiler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Acil PCB ihtiyacı olan kişiler, müşteri siparişine özel olarak PCB üretimi yapan firmalar ile iletişime geçmelidir. İlk olarak, numune olan PCB’lerin fiyatları hakkında bilgi edinilmelidir. Sonrasında ise, sipariş detayları belirtilmelidir. Firma ise, istenen cihaz için uygun bir PCB tasarımı yapmalı ve uygun fiyatlar ile istenilen zaman çerçevesinde, acil PCB ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Firmalar, PCB fiyat konusunda birçok kriteri göz önüne almaktadır. PCB fiyat konusu, PCB’lerin prototip, tek taraflı, çift taraflı ya da çok katlı olmaları nedeniyle değişmektedir. Bu nedenle, acil PCB ihtiyacı olan kişiler, bu durumları göz önüne almalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum