Davut Şahin: Belediye Personellerine Siber Güvenlik Eğitim Şartı

Ülke savaşlarının şekil değiştirmesi sonucu siber saldırılar yeni soğuk savaş sistemi olarak benimsendi.

Davut Şahin: Belediye Personellerine Siber Güvenlik Eğitim Şartı
07 Şubat 2019 - 23:06

Ülke savaşlarının şekil değiştirmesi sonucu siber saldırılar yeni soğuk savaş sistemi olarak benimsendi. Her geçen gün çoğalan ve siber saldırılara maruz kalacak özellik taşıyan şirketler ve kamu kuruluşları bu riskin altına girdi. Önemli alt yapı hizmeti sağlayan kuruluşlardan olan belediyeler gibi tüm şirketlerin siber saldırıya uğrayabilme ihtimali üzerine siber eğitim hakkında bir bilinçlendirme eğitimi yapılması gerekli hale dönüşmektedir. Bu siber saldırı sistem ve oluşturabilecek zararlara karşı Davutsahin.net ekibi siber güvenlik eğitimi vermektedir.

Riskler ve Önlemler

Siber saldırılar sonucu belediyelerin veri ağları zarara uğrayabilir. Bu zarar sonrası mali kayıplar aşılamayacak boyutta olabilir. Siber saldırılara karşı bilgisayar mühendisliği alanında uzman Davut Şahin ve ekibi siber saldırıların ne olduğu, nasıl önlem alınması gerektiğini, koruyucu tedbirleri ve siber saldırıların oluşturduğu zararlar hakkında eğitim ve seminerler düzenler. Belediyelerin bu konuda hassas olması ve tüm personellere yüz yüze eğitim sağlaması şart olmakta ve bu eğitim maliyeti bir siber saldırı maliyetinden çok daha cüzi olmaktadır. Koruyucu tedbirler arasında yer alan siber güvenlik eğitimleri riskleri önleme açısından önemli olacaktır.

Siber saldırı elemanlarına casus ya da korsan denilmektedir ve gizli kalması gereken bilgilerin açığa çıkmasını sağlayan bu korsanlar kurumların özel verilerini yasal olmayan yöntemlerle internet ortamında ele geçirerek suç işlerler. Ortam sanal olsa bile işlenen veriler ve işlenen suçlar gerçek olduğu için gerekli tedbirlerin alınması önemlidir.

Eğitimlerde öncelikle,

  • Siber Güvenlik
  • Bilinmeyen maillerden ya da SMS ile gelen virüslerden korunmak için yapılması gerekenler
  • Siber saldırıya maruz kalınması durumunda alınacak önlemler hakkında bilgilenmek eğitim ile mümkün olur.

Firma en az 5 yıllık tecrübeye sahip ve siber güvenlik alanında, next gen güvenlik duvarları, IPS ve IDS sistemleri, SPI güvenlik duvarları gibi konularda eğitim almış personellerden oluşarak bu alanda eğitim verecek sertifikalara sahiptir. Ayrıca Belediyelere özel hazırlanmış kısa ve anlaşılır eğitim verecek birikim ve tecrübeye sahiptir.

Tüm belediyelere randevu üzerinden siber suçlar ve siber suçlardan korunmaya yönelik eğitimler veren firma ile iletişime geçmek siber suçlara karşı alınacak ilk tedbir olacaktır. Hizmet içi eğitimler ile gelişen teknolojinin oluşturabileceği yeni siber saldırılara karşı periyodik olarak hazırlık çalışmaları yapan firma bu birikimlerini eğitim ile ilgilenen kurumlara aktarmaktadır.

Gelecekte siper saldırılara maruz kalmamak için eğitimleri zamanında yaparak tedbir almak siber güvenlik için gereklidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum