Çocuklarda Görülen Psikolojik Hastalıklar

Çocuklarda Görülen Psikolojik Hastalıklar

Çocuklarda Görülen Psikolojik Hastalıklar
18 Ekim 2019 - 12:05

Çocuklarda Görülen Psikolojik Hastalıklar

Çocuklar psikolojik hastalığa sahip olduğunda, veliler uzmanlara başvurmayı geciktirebiliyorlar. Bu da haliyle problemler doğuruyor. İnsanlar çocuklarının dişi ağrıdığında, kolu kanadığında hemen doktora başvururken, psikolojik hastalıklar için aynısını söylemek zor. Bunun sebebi ise büyük ihtimalle ebeveynlerin bu sıkıntıların dönemsel ya da geçici olduğunu düşünmeleri. 

Tabii akrabalarına, arkadaşlarına ''Tanıdığınız bir psikolog var mı?'' diye sormaktan çekinmeleri de bu nedenler arasında sayılabilir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi psikolojik rahatsızlıkların da erken tespiti önemlidir. Eğer psikolojik rahatsızlık tespit ederseniz çocuğunuzu çocuk terapisi görmeye götürmelisiniz.

Çocuk Terapisi Nedir?

Çocuk terapisi, psikolojik sorunlara sahip, davranışlarında veyahut duygularında problemler yaşayan çocuklara uygulanan bütün metot ve tekniklere verilen isimdir. Çocuklar kardeşleri aralarındaki sıralarından dolayı, içinde bulundukları toplumdan dolayı veya ailelerin yetiştirme metotlarına bağlı olarak psikolojik sorunlar elde edebilirler. 

Bunun sonucunda çocuk terapisi, çocuk için herhangi bir ameliyat kadar önemlidir ve uzmanlar tarafından yardım alınması gereklidir. Çocuk terapisi Pendik ilçesinde, İstanbul'da yaşıyorsanız çocuklarınızı içinde bulunduğu psikolojik problemden çıkarmak için hizmet vermektedir. Burada uzman psikologlar ve pedagoglardan yardım alacaksınız.

Çocuk Terapisine İhtiyacımız Olduğunu Nasıl Anlarız?

Eğer çocuğunuz aşağıda yer alan davranış bozukluklarından herhangi birine ya da birkaçına birden sahipse pedagog desteğine başvurmanız gerekmektedir. 

Çocuk terapisi Tuzla ilçesinde, İstanbul'da uzman pedagoglardan yardım alabilirsiniz.

Çocuğun çok fazla yalan söylemesi

İnatçılık

Kardeşleriyle kavga etmesi

Oyun veya teknoloji bağımlılığı

Yemek yememe

Uyku alışkanlığı kazanamama

Travmatik olaylar ve krizler (Deprem gibi doğal afetler)

Bağlanma problemi

Anne babanın ayrılıyor olması veya aile ilişkilerinin olumsuzluğu

 

Çocuğunuz yukarıdaki davranışlardan birkaçını birden gerçekleştiriyorsa kesinlikle yardım almanız gerekmektedir. Kesin sonuç ve çocuğunuzun bir an önce iyileşmesini istiyorsanız İstanbul'da hizmet veren uzman psikolog ve pedagoglardan oluşan, Pendik ve Tuzla'da binaları bulunan çocuk terapisi servisinden yardım almalısınız. Gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebileceğiniz bu şirket, çocuğunuzun hiçbir şekilde korkuya kapılmaması ve rahatsız hissetmemesi için elinden geleni yapıyor.

Çocuklarda Rastlanılan Psikolojik Rahatsızların Bazıları

Başlıca çocuklarda rastlanılan ve erken teşhis konması gereken psikolojik rahatsızlıklar şu şekilde listelenebilir;

Otizm

Öğrenme bozuklukları (disleksi, disgrafi, diskalkuli gibi)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite.

Davranış bozuklukları

Alta kaçırma

Okul korkusu

Tırnak yeme

Çekingenlik, içe kapanıklılık

Ayrılma kaygısı (anneden, evden)

Yeme bozuklukları

Kaygı bozuklukları

 

Kaygı aslında üzüntü, mutluluk gibi normal bir duygudur. Fakat kaygı hayat kalitenizi kötü yönde etkilemeye başladığı anda bozukluk olarak görülür. Örneğin çocuğunuz bir sınava girerken ya da törende şiir okurken kaygı hissediyorsa bu kesinlikle normaldir fakat bunu günlük aktivitelerinde de hissediyor ise kaygı problem boyutuna ulaşır.

Çocuk Terapisi Nasıl Yapılır?

Çocuk terapileri çocukların duygularını, problemlerini konuşma yoluyla ifade edebilmeleri için ortam sunduğu gibi, ekseriyetle oyun terapileri de yapılmaktadır. İstanbul'da yer alan Pendik ve Tuzla'daki psikolog ve pedagoglar çeşitli yöntemlerle (oyun, çizim, sohbet terapileri, tedavi edici öyküler vb.) bu terapileri gerçekleştirmekte. Psikolojik probleme sahip olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzun, çocuk terapisinden en hızlı şekilde faydalanmasını sağlamalısınız. Hatta ve hatta komşunuzun çocuğuna dair şüpheleriniz varsa onları uyarmalı ve gereken yardımı almaları konusunda ikna etmelisiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum