Çocuk sahibi olmak ömrü uzatıyor

Çocuk sahibi olmak ömrü uzatıyor

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre, on gece uyku çekerken, ekstra emek harcıyor ve mücadeleye rağmen çocuk sahibi olmak, hem erkek hem de kadın hayatını uzatıyor.

Editor: Van Haber
10 Nisan 2017 - 15:37

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre, on gece uyku çekerken, ekstra emek harcıyor ve mücadeleye rağmen çocuk sahibi olmak, hem erkek hem de kadın hayatını uzatıyor.
 

Araştırma babaların, çocukları olmayan erkeklerden ve anneleri çocuk sahibi olandan 18 ay daha yaşayan kadınlarla karşılaştırıldığında iki yıllık yaşam sürelerine sahip olduklarını ortaya koydu.
Araştırmayı yapan bilim adamları, bu farkın biyolojik bir değişim olmadığını, ancak yaşlılık döneminde çocukların sağladığı bakım ve desteğin olduğunu düşünüyor.
Bakım ve destek ağı, ileri bir çağın ayak basması bile ölümcül sonuçlar doğurduğunda hayati öneme sahiptir.


Çevrede bir aile olan yaşlı insanların akrabalarından doktora gitmek, hareketliliklerini korumak ve kendilerinin bakımı konusunda teşvik ettiği de bulunmuştur.
Bazı önceki çalışmalar, ömrün uzamasının veya ömrünün uzamasının ömrünü kısalttığını ancak ilk kez çocukların sahip olduğu koruma ağının etkisini ortaya koyan böyle kapsamlı bir araştırma yaptığını göstermiştir.


İsveç'in başkenti Stockholm'deki Karolinska Enstitüsünde Çevre Sağlığı Departmanı'nda çalışan Yetişkin Çocukların Yaşlı Ailelerine Sağladığı Destek, Ebeveynlerinin Sağlık ve Yaşam Beklentileri için hayati önem taşıyor "diyor. Dr. Karin Modig.
Doktor Modig ayrıca erkeklerin ve kızların ortalama çocukken, çocuk sahibi olmayan çocuklardan daha sağlıklı bir hayat yaşadıklarını da belirtmektedir.
Araştırılan 1,5 milyon kişi
Araştırmacılar, bir ebeveyn olmanın hayatlarını nasıl etkilediğini belirlemek için yaklaşık 1,5 milyon nüfusun nüfus kayıtlarını inceledi ve 1911'lere döndü.
Araştırmaların tarihleri ​​araştırılmış ve çocuk sahibi olup olmadıkları araştırılmıştır.
Çalışmanın sonunda, yaş ilerledikçe, ölüm riskinin ebeveyn olmadan olsun veya olmasın arttığı netleşti.
Bununla birlikte, yaşam beklentisi üzerinde etkili olan eğitim düzeyi veya yoksulluk gibi faktörlerin, hesaba katıldığında çocuk sahibi olanların yaşam beklentilerini artırdığı bulunmuştur.

Örneğin, çocuk sahibi babalar 80'lerini görürken, çocuksuz babalar çoğunlukla 70'lerde öldü.
Bazı önceki çalışmaları ile çelişiyor
Bulgular, en azından çocuğun bir kadının bakış açısından, ömürleri azalttığına dair bazı eski çalışmalara aykırıdır, çünkü kaynakları kendine bakmak yerine çocuklara yöneltmektedir.
Örneğin, yoksul toplumlarda, dört çocuğun olması ve üzerinde çocuk sahibi olması, ömrünü 3.5 yıl azalttığı sonucuna varılmış bir araştırma yapılmıştır.
Epidemiyoloji ve Topluluk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan araştırma, çocukluk çağındaki kadınların ortalama yaşam beklentisinin% 84,6'sını ve çocuksuz kadınların yaşam beklentisinin% 83,1'i olduğunu ortaya koymuştur.
Aynı araştırmaya göre, erkekler arasındaki bu fark 78.4'ten biraz daha 80.2'ye yükseldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Vanspor'un 2.Lig'e Çıkması İçin Kaldı Bir Adım
Van Gölü sahilinde temizlik
Van Gölü sahilinde temizlik