Çinliler işi abarttı, 500 megapiksel kamerayla sokakta insanları tarıyor

Yüz tanıma teknolojisi artık hayatımızın pek çok alanında kendine yer bulmaya başladı. Özellikle telefonlarda hızla yaygınlaşan bu teknolojiyi Çinliler ise sokakta vatandaşları üzerinde kullanıyor. Son olarak geliştirilen 500 megapiksellik kamera ile k...

Çinliler işi abarttı, 500 megapiksel kamerayla sokakta insanları tarıyor
04 Ekim 2019 - 14:20
Reklam

Çin'de geliştirilen süper kamera, insanların yüzlerini çok uzak mesafeden net bir şekilde görüntüleyebiliyor. The Global Times’ın paylaştığı bilgilere göre çoklu bir üniversite grubunun geliştirdiği kamera sistemi, “bir stadyumda bulunan binlerce kişinin yüz fotoğrafını” kusursuz bir netlikte çekebilme kabiliyetine sahip. 500-megapiksel çözünürlüğe sahip kamera, özel olarak seçilmiş bir hedefe anında odaklanarak söz konusu nesne ya da kişiyi görüntüleyebiliyor.Diğer bir deyişle  500 megapiksel çözünürlüğe sahip bu süper kameranın120 milyon piksel çözünürlüğe sahip insan gözünden 5 kat daha detaylı görüntüler yakalayabileceği iddia ediliyor. Ancak bu kameraların geliştirilmesindeki amaç sadece vatandaşları görüntülemek değil elbette. Asıl amaç, içlerindeki suçluları yapay zeka teknolojisini kullanarak tespit edebilmek. Kameraların net görüntü alması ise yapay zekanın işini kolaylaştıracak bir gelişme. 

Hatta bu konuda ilk adım atıldı bile. Projede görev alan bilim insanlarından biri olan Zeng Xiaoyang konuyla ilgili önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Şangay polisi, yeni kamera sistemi ile kalabalıkları izleyebilecek, suçluları tespit edebilecek ve kazaların önüne geçebilecek.” 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum