Çin’in Baskısı Sonuç Verdi Apple Kaldırdı

Çin'in Baskısı Sonuç Verdi Apple Kaldırdı

Çin, ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın patent ihlali yaptığı gerekçesi ile bazı iPhone modellerinin satışını yasaklamıştı.

Editor: Van Haber
20 Aralık 2018 - 16:50 - Güncelleme: 20 Aralık 2018 - 16:52

Çin, ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın patent ihlali yaptığı gerekçesi ile bazı iPhone modellerinin satışını yasaklamıştı. Apple, yasak sonrası söz konusu özelliği kaldırdı Çin, patent ihlali gerekçesiyle Apple'ın iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin Çin'de satışının yasaklamıştı.

Yasak kararı sonrası ABD merkezli teknoloji devi Apple'dan çok öneml bir adım geldi. Apple, yasak sonrası söz konusu özelliği kaldırdı. Merkezi ABD'de bulunan teknoloji firması Qualcomm'dan yapılan açıklamada, Çin'deki Fuzhou mahkemesinin kararıyla Apple'ın birçok modelinin satışının yasaklandığı bildirilmişti. Şirketin açıklamasında dava konusu olan iPhone modellerinde kullanılan 2 patentin Qualcomm'a ait olduğu öne sürülmüştü. Apple'dan yapılan açıklamada ise "Qualcomm'un ürünlerimizi yasaklatma yönündeki çabası yasa dışı uygulamaları dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir.

Tüm Apple modellerimiz Çin'deki müşterilerimiz için mevcut bulunmaktadır." ifadesine yer verilmişti. Apple açıklamasında davaya söz konusu olan patentlerin iOS 11 sistemi ile çalışan ürünleri kapsadığını, halihazırda satışta olan Apple ürünlerinin iOS 12 ile çalıştığı için kapsam dışı olduğunu ileri sürülmüştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili açıklama
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili...
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı