ÇİKOLATA VE DOĞRU ÜRETİM

ÇİKOLATA VE DOĞRU ÜRETİM

ÇİKOLATA VE DOĞRU ÜRETİM
02 Nisan 2019 - 12:37

 

ÇİKOLATA VE DOĞRU ÜRETİM

 

Çikolata çok uzun zamandır dünyada gıda endüstrisi tarafından üretilen bir besin. Gelişmiş üretim hatlarına sahip bir çok gıda işletmecisi çikolata ve çikolatdan üretilmiş ürünler geliştiriyor. Çikolatanın detay ve üretimine inecek olursak, tabi ki ilk bakmamız gereken yer ana hammaddesinin üretildiği topraklar olan Afrika kıtası. Kakao yapraklarının özenle toplanıp işlenmesi sonucu kakao tozu ve çikolata üretiliyor. Başlı başına bir endüstri olan kakao üretimi Afrika kıtasının öenmli bir ekonomik gelir kaynağı.

 

Saf halde toplanarak üretilen kakao Türkiye gibi gıda üretimi yapan bir çok ülkeye gidiyor ve gerçek çikolata lezzetini oluşturuyor. Çikolata ana vatanını terk ederek tüm dünyaya açılıyor. Üretimi tamamlandıktan sonra içindeki % kakao oranına göre kalitesi ve rahiyasına göre fiyatlandırması tamamlanıp raflardaki yerini alıyor. %60 ve %70 oranında kakao içeren bir çok çikolata ise gerçek çikolata lezzetine en yakın lezzetler olarak markalar tarafından sunuluyor. Bazı firmalar ise %94-%95 kakao oranları ile premium kalitede çikolatalar ürettiğini, ürettikleri ürünün pastacılık dahil, bir çok tatlı ve tüketim için mükemmel bir uyum ve sadelik sağladığını söylüyor.

 

Dünya üzerinde ödüllü bir çok şef çikolatanın kakao oranının artmasının ona sadelik ve dinglik verdiğini, kullanılan ürüne gerçek kakao ve çikolata lezzetini sunduğunu söylüyor. Türkiye'de de bir çok işletme çikoloata üretimi yaparken yüksek kakao oranlarında ürünler üretiyor. Çikolatayı bir çok hammadde ve üründe bazen direkt bazen de dönüştürülmüş olarak kullanıyor. Bir çok organize sanayi bölgesinde firmalar, çikolata ve draje konusunda üretimlerini devam ettiriyor.

 

Beylikdüzü ve Esenyurt sanayi bölgesi ise bu bölgelerin başını çekiyor ve önemli üretim firmalarına ev sahipliği yapıyor. Bakırcılar ve Pirinçciler Sanayi Sitesi'nde ise Zen Çikolata bu üretimi yapan önemli üreticilerden birisi olarak göze çarpıyor. Zen markası ile yola çıktığı sektörde kaliteli ve lezzetli drajeler, bonibnolar ve çikolatalar üretiyor. Başlıca üretim tekniklerini kullanan bir üretici profili sunuyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum