Çiçek Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Çiçek Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Çiçek Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Editor: ajans
03 Mayıs 2019 - 17:15 - Güncelleme: 03 Mayıs 2019 - 20:07

 

Çiçek ve çiçek yetiştirmek artık pek çoğumuzun hayatında çok çok önemli yer tutan bir hobidir. Evet, artık çiçekler ile uğraşmak, çiçek yetiştirmek adeta bir hobi haline gelmiş ve günden güne bu iş hobiden resmen bir sanata doğru yol almıştır. Çiçek ve çiçek bakımı bir sanattır. Aslına bakılırsa çiçek bakımı belli kuralları olan ve bu kurallara uyulduğu taktirde hiç de zor olmayan bir süreçtir. Bu sürecin en önemli halkalarından birisi de kuşkusuz “sulama” işidir. Sulama çiçeğin sağlığı için olmazsa olmazlardan birisidir. Sulamaya dikkat ettiğiniz taktirde çiçeğiniz diğer adımlara da bağlı olarak güzelliğini koruyacak ve güzelleşecektir. Ama sulamaya özen göstermezseniz çiçeğiniz diğer bakım adımlarınız kusursuz olsa dahi sağlığını kaybedecek ve zamanla çürüyecektir.

Çiçek sulama işinde ilk önce çiçeğinize vereceğiniz suyun cinsi son derece önemlidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde şebeke suları klorludur. Eğer çiçeğinizi çeşmeden aldığınız su ile sularsanız bir süre sonra klor sebebi ile çiçeğiniz sağlıksızlaşacak ve bu da  ilerleyen periyotlarda çiçeğinizin ölümüne sebebiyet verecektir. Eğer çiçeklerinin böylesi sonlar ile heba olmasını görmek istemiyorsanız yapmanız gereken en mantıklı davranış onları içme suyu ile sulamaktır. Yani bakkaldan, marketten ya da herhangi bir yerden aldığınız ve içebildiğiniz su  çiçeğinizin sulanması için oldukça uygun bir karakterdedir. Ama çiçekleri için içme suyu kullanmak istemeyen çiçekseverler için başka bir alternatif de mevcuttur. Yağmur suları da çiçekler için oldukça faydalı bir sudur. Yağmurlu mevsimlerde biriktireceğiniz yağmur sularını çiçeklerinizi sularken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Çiçekleriniz için kullanacağınız suya karar verdiyseniz artık bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bu adımda dikkat etmeniz gereken çiçeğiniz için kullanacağınız suyun sıcaklığıdır. Çiçekler çok soğuk ya da çok sıcak sulardan hoşlanmazlar. Onlar için ideal olan su sıcaklığı “oda sıcaklığı”dır. Eğer oda sıcaklığında suyu nasıl elde edeceğinizi bilmiyorsanız bunun çok pratik bir yöntemi olduğunu söyleyelim. Çiçeğinizi sulamadan önce vereceğiniz suyu çiçeğin olduğu odada birkaç saat bekletmeniz suyun oda sıcaklığına denk gelmesini sağlayacak böylece çiçeğiniz için sağlıklı bir su elde etmiş olacaksınız.

Son adım olarak da çiçeğinize vereceğiniz su miktarına değinecek olursak, çiçeklerin su ihtiyaçları mevsimsel şartlara göre değişmektedir. Kışın haftada bir kez suladığınız çiçeğinizi yaz aylarında da aynı periyotta sularsanız çiçeğiniz ölecektir. Çiçeğinizin cinsine göre yazın vereceğiniz su miktarını en azından iki katına hatta bazı çiçeklerde üç katına çıkarmanız gerekmektedir. Burada önemli olan çiçeklerin topraklarını kontrol etmektir. Kışın çiçeğe su verirken toprağın tamamen kuruması beklenmeliyken, yazın toprak tamamen kurutulmadan, hafif nemliyken çiçekler sulanmalıdır. Son olarak hatırlatmamız gerekirse toprağın ıslaklığını parmağınız ile kontrol ederken üstten değil içten kontrol etmeniz de son derece önemlidir. Bu arada çiçek siparişi vermek isterseniz, sitemiz çiçek satış sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Akman Mega Projede İncelemelerde Bulundu
Başkan Akman Mega Projede İncelemelerde Bulundu
Gürpınar’da Kilitli Parke Taşı Çalışmaları Başladı
Gürpınar’da Kilitli Parke Taşı Çalışmaları Başladı