Buenos Aires Gezi Rehberi

Buenos Aires Gezi Rehberi

Buenos Aires Gezi Rehberi

Editor: ajans
12 Mart 2018 - 10:14 - Güncelleme: 26 Mayıs 2018 - 03:59

80'li yıllarda Arjantin ve İngiltere, Atlantik'te bulunan Falkland Adaları için 6 hafta süren bir savaşa girer. Savaş sonunda adanın kontrolü tamamiyle İngilizlere geçer. Savaşın gerginliğinin henüz bitmediği, takvimlerin 1986 yılını gösterdiği bir Haziran gününde ise İngiltere ve Arjantin Dünya Kupası çeyrek finalinde eşleşir ve tüm kupa tarihinin en tartışmalı olaylarından biri yaşanır. Diego Armando Maradona, İngiltere ağlarına eliyle gol atar, Arjantin, İngiltere'yi eler ve kupaya bir adım daha yaklaşır. Maçtan sonra ise Maradona, İngiltere'nin Falkland Adası'nı haksız işgaline de gönderme yaparak o meşhur sözü söyler:" O el, Tanrı'nın eliydi." Bu hikayeyi neden anlattım bilmiyorum. Buenos Aires Gezi Rehberi ile ne ilgisi var diyebilirsiniz. Sadece etkileyici bir giriş yapmak istedim. Neyse, konuya dönelim. 

Buenos Aires Gezi Rehberi

 

Buenos Aires Hakkında Bilgiler

 

Arjantin'in başkenti ve en büyük şehri olan Buenos Aires aynı zamanda bulunduğu eyalete de adını veriyor. Buenos Aires şehrinin nüfusu yaklaşık 3 milyon iken Buenos Aires eyaletinin nüfusu ise 14 milyon civarı. Yani çok da küçük olmayan bir şehir Buenos Aires.  Buenos Aires fiyatları, İstanbul'dan gelen birini zorlamaz. Yer yer farklılık gösterse de çoğu şey aşağı yukarı aynı fiyat.

 

Buenos Aires hava durumu da merak edilen bir başka husus. Buenos Aires Güney Yarımkürede olduğu için mevsimleri Türkiye ile ters olarak düşünebiliriz. Eylül ayı, onlarda ilkbaharın başlangıcı mesala. Ancak kış aylarında bile sıcaklık 8-9 derecelerin altına düşmüyor. Zaten şehri kolonileştiren ilk İspanyol sömürgeciler şehre "güzel havalar" anlamına gelen Buenos Aires adını bu yüzden vermişler.

 

La Plata nehrinin kıyısında kurulan şehirde iki önemli futbol takımı var. Biri zengin semtinin takımı River Plate; diğeri işçi takımı Boca Juniors. Aralarındaki rekabet belki de dünya futbolunun en şiddetlilerinden. River Plate'in 2-0 yendiği bir maç sonunda, Boca Juniorslu taraftarlar, iki River Plateli taraftarı öldürmüş ve canlı yayın yapan bir televizyon kamerasına "işte şimdi maç berabere oldu" diye beyanda bulunmuşlar bir keresinde. Psikopatlık seviyeleri veteran ama bizim gibi futbol teröristlerinin her yerde kol gezdiği bir ülkeden geliyorsanız bu hikaye sizi çok da etkilemez.

 

İstanbul'dan Buenos Aires'e uçuş direkt olarak var. THY belirli günlerde seferler düzenliyor ama fiyatları tahmin edersiniz ki çok pahalı. İstanbul Buenos Aires arası da yaklaşık 15 saat sürüyor.

 

Buenos Aires gezilecek yerler kısmına giriş yapmadan önce, Buenos Aires'in en güzel yanının insanları olduğunu söylemem lazım. Sadece Buenos Aires'in değil tüm Arjantin'in insanları bir harika. Arjantin'de geçirdiğim iki ay boyunca tek kötü insan tanımadım. Sırf insanları için bile gidilir bu ülkeye. Sanki dünyadaki en sıcakkanlı, en yardımsever insanları toplamışlar, bu ülkeye doluşturmuşlar. En az 5 Arjantinliyi bağrınıza basmadan ülkeyi terk ederseniz para cezası var. Havaalanında kontrol yapıyorlar.

 

Buenos Aires Gezilecek Yerler

 

Müze mi istiyorsun müze, park mı istiyorsun park, eğlenmek mi istiyorsun eğlence. Her şey var. Ben kendi top 6 listemi yaptım, size onları yazayım.

 

 

 

 

 

Palacio del Congresso de la Nacion Argentina

 

Bildiğiniz Arjantin Parlamentosu işte ya. Uzun uzun da ad koymuşlar. Ama öyle bir bina ki aklımı başımdan aldı. Hayatımda bu kadar güzel bir bina gördüğümü çok nadir hatırlarım. İçine giriş yasak ama dışından bile büyüleyici. Budapeşte'deki parlamentondan sonra dünyanın en büyük parlamento binasıymış.

 

 

 

 

La Boca

 

Boca Juniors takımının meşhur stadı La Bombonera'nın da bulunduğu bu semt, en turistik yerlerden. Gel abim tango yaptıralım, gel abi bi şarabımızdan tat... Turist kazıklıcak ne aktivite varsa hepsi burada. Ama yine de güzelliğinden bir şey kaybettirmiyor bunlar. Rengarenk evleri, oradan buradan çıkan Maradona ve Messi heykelleri ile gayet güzel bir bölge. İç taraflarına pek girmeyin, La Boca'nın varoşları başlıyor. Zaten muhtemelen turist olduğunuz 2 km. öteden belli oluyor. Yakmayın kendinizi. Bir de futbol hayranı gezginler, maalesef Boca Juniors maçına bilet bulamayacaksınız. Çünkü öncelikle tüm biletler kombine olarak satılıyor. Kombine kart alabilmek için de en az 6 yıl kulüp üyesi olmanız lazım. İsterseniz maç olmadığı günler stadyum turu varmış. Ben girmedim ama meraklıları düşünebilir.

 

 

 

Cemeterio de la Recoleta

 

Burası bir mezarlık. Evet mezarlık. Evet size mezarlık gezin diyorum. Çünkü her bir mezar bir sanat eseri. Görünce aklınız çıkacak. Tahmin edersiniz ki böylesine bir sanat eserinde ruhunu dinlendiren biri, ruhunu dinlendirmeden önce parayı çuvallarla taşıyordu. Çünkü mezarlıklar sadece aşırı zenginlere ait. Fakir ölüyken bile sınıf farkını yaşıyor kısacası. Adamlara öbür tarafta bile rahat yok.

 

Hatta Arjantinlilerin çok sevdiği eski siyasetçi Eva Peron'un mezarı da burada. Kalabalığı takip edin mezarı bulacaksınız. Güney Amerika kıtasında en çok ziyaret edilen mezarmış. İkincisi kimin peki? Pablo Emilio Escobar Gaviria :)

 

Plaza de Mayo

 

Mayıs Meydanı demek olan bu meydan dünyanın en güzel meydanlarından biri değil açıkçası. Ama buranın çok önemli bir özelliği var. 1976 yılında Arjantin'de darbe oluyor ve ordu yönetime el koyuyor. Her darbe gibi bu da beraberinde bir sürü masumun canını alıyor. Binlerce insan kayboluyor. 1977 yılında ise çocukları kaybolan anneler her perşembe günü, başlarına beyaz bir örtü bağlayarak bu meydanda toplanmaya başlıyor ve kaybolan evlatlarının hesabını soruyor. Ancak kaybolan çocuklarının çoğu ordu tarafından ya okyanusa atılmış ya da patlayıcılarla patlatılmış. Sadece 600 kayıp geri dönebiliyor. Gerisi ordu tarafından öldürülmüş. Bizdeki Cumartesi Anneleri'ne de ilham olan bu eylem tüm dünya tarafından hayretle karşılanmış.

 

San Telmo

 

Buenos Aires'in Cihangir'i mi desem Karaköy'ü mü desem bilemedim. Gerçi böyle, başka bir ülkedeki yeri bizdeki bir yere benzetme olayına da aşırı sinir olurum ama ben de bu batağa düştüm. Neyse, burası otantik kafelerle, antikacılarla, restoranlarla dolu. Gezmesi aşırı keyifli. Pazar günleri ise pazar kuruluyor ve sokakta yürüyenler "Walking Dead" dizisindeki zombiler misali yürümeye başlıyor kalabalıktan. Ama o da aşırı keyifli. Buenos Aires'e gelinecekse uğranılması gereken bir yer. He bir de burası tangonun doğduğu yermiş. Döndükten sonra öğrendim. Ben de diyordum ki neden bu kadar çok tango bar var. Eğer tango şovu izleyecekseniz hayal kırıklığına uğramamak için sizle konuşan görevliyi dikkatle dinleyin. Bazı tango şovları sadece erkek erkeğe olabiliyormuş.

 

Casa de Jorge Luis Borges

 

Aslında burasının nerede olduğunu Buenos Airesliler bile bilmiyor. Uzun bir araştırma sonucu öğrendim. Evinde kaldığım 30 yıllık Buenos Airesli kadın bile gelip bana sordu nerede diye. Jorge Luis Borges'in uzun yıllar yaşadığı evi burası. İçeri girilmiyor, dışarıdan da bir şeye benzediği yok evin fakat Jorge Luis Borges benim için çok özel bir yazardır.

 

Bunlar haricinde, Museo Nacional de Bellas Artes, Malba(Museo del Amerika Latina de Buenos Aires), Museo Eva Peron da gezilebilecek müzeler arasında.

 

 

 

Buenos Aires gez gez bitmez. Anlatacaklarım da anlat anlat bitmez. "Ben Buenos Aires'te iken şöyle yaptım" diye cümleye başladım mı sabaha kadar konuşurum. Bu yüzden Buenos Aires Gezi Rehberi yazısını şimdilik burada keseyim. Arjantin hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili açıklama
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili...
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı