Boşanma Davası ve Evliliğin Sona Ermesi

Boşanma davası evlilik birliğinin temelden sarsılması ve bu durumun ispatına ilişkin başvuru neticesinde açılan bir davadır.

Boşanma Davası ve Evliliğin Sona Ermesi
11 Ekim 2019 - 23:39

Boşanma davası evlilik birliğinin temelden sarsılması ve bu durumun ispatına ilişkin başvuru neticesinde açılan bir davadır. Boşanma davaları hukuk alanında en çok karşılaşılan davalardandır. Boşanma davaları bünyesi içerisinde sadece boşanma kararını değil, çocukların velayeti, kadın, erkek ya da çocuk için nafaka, maddi manevi tazminat gibi konuları barındırmaktadır. Bu sebeple ayrıca önem verilmesi gereken davalardandır.
Boşanma davaları iki şekilde ele alınabilir. Bunlardan birincisi anlaşmalı boşanma davası ikincisi ise çekişmeli boşanma davasıdır. Her iki davada da mutlaka sürecin iyi takip edilmesi ve yönetilmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma davasında süreç tek celsede tamamlanabilecekken evrakların eksik olması boşanma davası sürecinin de uzaması demek olacaktır. Anlaşmalı boşanma davaları adından da anlaşıldığı gibi eşlerin her ikisinin de her konuda anlaşmış olduğu davalardır. Adana boşanma avukatı olarak boşanma davalarında izlenecek sürecin tam ve eksiksiz olabilmesi için gerekli olan her türlü incelemeyi yaparak sürecin planlanması ve dava dilekçesinin en uygun şekilde hazırlanması için yardımcı olmaktayız.
 
Boşanma Davasında Süreç
Boşanma davalarında süreç ne kadar uzun olursa stres ve maliyette o kadar büyüyecektir. Boşanma davalarında en önemli konulardan birisi mal paylaşımı ve velayet konusudur. Bu konuda detaylı bilgiye sahip değilseniz davanızın belki de olumlu sonuçlanacağı yerde olumsuz sonuçlanmasına neden olabilirsiniz. Bunun içinde mutlaka bu alanda çalışan bir avukatla anlaşmanız önemlidir. Boşanmanın gerçekleşebilmesi için kanun genel ve özel şartları madde madde sıralamıştır. Hazırlanacak olan dava dilekçesi başvurusu ne kadar güçlü ispata dayanıyorsa çözümde o kadar hızlı ve sizden yana olacaktır. Adana avukat büromuz müvekkillerine bu konuda yardımcı olmaktadır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum