Bölge halkı en düşük harcamayı eğitime yapıyor

Bölge halkı en düşük harcamayı eğitime yapıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun; Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’de hanehalklarının en çok harcama yaptıkları grubun yüzde 31,1 ile gıda ve alkolsüz içecekler olduğunu, en düşük payı ayırdıkları harcama gruplarının ise yüzde 0,8 ile eğitim ve yüzde 1,3 ile sağlık olduğunu söyledi. 

Editor: Van Haber
01 Kasım 2017 - 15:47

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun; Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’de hanehalklarının en çok harcama yaptıkları grubun yüzde 31,1 ile gıda ve alkolsüz içecekler olduğunu, en düşük payı ayırdıkları harcama gruplarının ise yüzde 0,8 ile eğitim ve yüzde 1,3 ile sağlık olduğunu söyledi. Açıklamalarda bulunan Özer Coşğun, Hanehalkı Bütçe Araştırmasının 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünün konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturduğunu söyledi. Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’nin TRB2 bölgesinde yer aldığını ifade eden Coşğun, konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölgenin yüzde 30,4 oranıyla İstanbul iken, en düşük pay ayıran bölgelerin ise yüzde 20,4 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) ve yüzde 20,6 ile TRB2 bölgesi olduğunu kaydetti. Coşğun, “Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının yüzde 31,1 ile en yüksek olduğu bölge TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) olurken, bunu yüzde 30,8 ile TRC2 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) bölgesi takip etti. En düşük olduğu bölge ise yüzde 15,6 ile İstanbul oldu. Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 21,7 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesi ayırırken, TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgemiz yüzde 10,6 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Tüketim harcamaları içinde eğitim harcamalarına en yüksek payı yüzde 3,4 ile TR51 Ankara ile TR10 İstanbul ayırdı. Eğitim harcamalarına en düşük payları ayıran bölgeler ise sırasıyla yüzde 0,6 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt), yüzde 0,8 ile TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis), TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan), TR22 (Balıkesir, Çanakkale) ve TRB2 (Van, Muş, Bitlis Hakkâri) bölgeleridir. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,6 ile TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) ayırırken; en düşük payı ise yüzde 1,3 ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt), TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bölgeleri ve TRB2 bölgemizdir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Şampiyonluk Kutlamaları
Van'da Şampiyonluk Kutlamaları
Vanspor 2.Lig'e Yükseldi
Vanspor 2.Lig'e Yükseldi