BİLSEM sınavı ne zaman? 2020 Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEM başvuru tarihleri

Her sene olduğu gibi bu senede da özel yetenekli öğrencilerin eğitim göreceği BİLSEM sınıfları için grup tarama ve bireysel değerlendirme sınavları gerçekleştirilecek. İlkokul öğrencilerine uygulanan BİLSEM sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek. Özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı 2020 BİLSEM in sınav tarihi belli oldu.

BİLSEM sınavı ne zaman? 2020 Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEM başvuru tarihleri
09 Aralık 2019 - 10:59

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yurt genelinde gerçekleştirilecek olan BİLSEM sınavı 4 Ocak-19 Nisan 2020 aralığında olacak. Bu sınavın sonuçları ise 22 Nisan tarihinde açıklanacak. Bireysel değerlendirme sınavı ise 1 Haziran-28 Ağustos tarih aralığında gerçekleşecek. Bu sınavın sonuçları ise 4 Eylül 2020 tarihinde açıklanacak. BİLSEM BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK? Öğrencilerin öğretmenler tarafından değerlendirilip E-Okul sistemine yükleneceği tarih aralığı 25 Kasım-6 Aralık tarih aralığı olacak. Bu başvuruların sonucu ise 25 Aralık tarihinde açıklanacak. BİLSEM KAYITLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 1- Kayıt Formu
2- Veli Muvafakat Belgesi
3- Öğrenci Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
4- 2 Adet Fotoğraf
5- Örgün eğitim kurumundan alınan öğrenci belgesi  BİLSEM’E NASIL BAŞVURULUR?   Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. Bu sınava 2017 yılına dek bireysel olarak başvuru yapılamıyordu. Diğer senelerden farklı olarak 2017 - 2018 Eğitim Döneminde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilecek. Aslında dolaylı bir şekilde Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapılmasının önü açıldı. Sınava katılacak olan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan "gözlem formu" listesiyle aday gösterilmektedir.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum