Beyaz Saray'dan İtiraf Gibi Açıklama

ABD’de üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Çin ve Türkiye gibi yaptırım kararı alınan ülkelerin ortak özelliğini Rusya’dan S-400 füzesi almak istemeleri olarak açıkladı.

Beyaz Saray'dan İtiraf Gibi Açıklama
30 Eylül 2018 - 03:09

Akşam Gazetesi'nin haberine göre ABD’nin son aylarda Türkiye’ye yönelik başlattığı ekonomik saldırıyla ilgili Beyaz Saray’dan ilk kez itiraf gibi bir açıklama geldi. Beyaz Saray’daki ismi açıklanmayan üst düzey yönetici, AB’nin yayın organı Euronews’e verdiği demeçte Türkiye ve Çin’e uygululanan yaptrımların asıl nedeninin Rusya’dan alınacak olan S-400’ler ve NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya ve Çin’e yakınlaşması olduğunu söyledi. Üst düzey yetkili asıl hedeflerinin Rusya olduğunu bunun için de Çin ve Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımlar uyguladıklarını itiraf etti.

TÜRKİYE’YE TEHDİT

Beyaz Saray yetkilisi daha da ileri giderek Türkiye’yi S-400 üzerinden tehdit etme cüretini gösterdi. ABD’li yönetici, NATO üyesi olmasına karşın Türkiye’nin de Rus savunma ve istihbaratıyla entegre olma girişimi için Türkiye’yi kastederek, “Umut ederim ki Çin’e karşı attığımız adım Rus savunma ve istihbarat sektörleriyle ilişkiye girmeye çalışan diğer ülkeleri de kararları hakkında ikinci kez düşünüp ne kadar ciddi bir sinyal verdiğimizi gösterir” diyerek açıkça tehdit etti. İtiraf niteliğindeki yazıda Türkiye’deki ekonomik saldırının arkasında ABD’nin olduğu yönündeki bilgiler geçelik kazanmış oldu.

Washington, Patriot’ları Ortadoğu’dan çekiyor

ABD’nin bazı uçaksavar ve füze bataryalarını Ortadoğu’dan çekeceği bildirildi. Wall Street Journal gazetesinin Amerikan askeri yetkililerine dayandırdığı habere göre, ABD Savunma Bakanlığı füze sistemlerini gelecek ay bölgeden çekecek. ABD’nin Kuveyt’ten iki, Ürdün ve Bahreyn’den birer Patriot füze sistemini çekeceğini belirten gazeteye göre bu adım, ABD’nin artık Ortadoğu ve Afganistan’a odaklanmaktan uzaklaştığını gösteriyor.

İran’ı kıyametle tehdit etti

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in ABD’nin görüşme isteğini reddetmesinin ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanıyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton İran'la ilgili, “Müttefik ve vatandaşlarımıza zarar verirseniz kıyamet kopacak” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum