Besyo Hazırlık Kursu

Ülkemizde eğitim gören herkes, okullarda beden eğitimi dersine katılmıştır.

Besyo Hazırlık Kursu
28 Ağustos 2019 - 13:19

Besyo Hazırlık Kursu

Ülkemizde eğitim gören herkes, okullarda beden eğitimi dersine katılmıştır. Bu derslerin beden eğitimi hocası tarafından verildiğini de hepimiz biliriz. Ama beden eğitimi hocasının hangi fakülteden mezun olduğunu araştırmak çoğumuz aklına gelmemiştir.

 Aynı şekilde “Besyo nedir?” diye halk arasında bir anket yapılsa, sporla ilgisi olanlar haricinde çok da insanların bildiği bir kelime olmadığını görürüz. Besyo nedir? sorusuna verilecek en güzel cevap Besyo ülkemizdeki üniversitelerdeki Beden Eğitimi ve Spor Yükseokulu’ nun kısaltılmasıdır. Ülkemizde spor öğretmeni, antrenör, kısacası spor eğitmenliği yapacak kişileri yetiştirmek amacıyla üniversitelerde Besyo bölümleri açılmıştır.

 Besyo’ nun yüksekokul olarak adlandırıldığına bakmayın, 4 yıllık lisans bölümlerinden biridir. Son zamanlarda bazı üniversitelerde Besyo, yerine Spor Bilimleri Fakültesi (SBF) ismi kullanılmaktadır.

 Ülkemizdeki yaklaşık 90 adet üniversitede Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul bulunmaktadır. Gün geçtikçe Besyo’ ya olan talep gittikçe artmaktadır.

 Besyo’ ya nasıl girilir?

 Besyo’ ya girmek için üç aşamalı bir sınavdan başarılı olmak gerekiyor. Öncelikle Üniversite sınavına girip, üniversitelerin istemiş olduğu minimum puanın alınması gerekir. Daha sonra üniversitelerin kendilerinin yapmış olduğu yetenek sınavından başarılı olmak gerekiyor.

 Yetenek sınavından başarılı olmak için nasıl bir Besyo kursuna gitmek gerekir?

 Besyo’ ya girmek için üç aşamalı bir sınavdan başarılı olmak gerekiyor. Öncelikle Üniversite sınavına (tyt)  girip, üniversitelerin istemiş olduğu minimum puanın alınması gerekir. Daha sonra üniversitelerin kendilerinin yapmış olduğu yetenek sınavından başarılı olmak gereklidir. Bundan öncede hangi şehirdeyseniz yakın besyo hazırlık kursuna kayıt olup parkur geçme başarı oranınızı arttırabilirsiniz.

 Besyo kursu eğitmenlerinin öncelikle hangi üniversitenin hangi kriterlere göre yetenek sınavı yaptıklarını öğrenip, kursiyerleri bilgilendirmeleri gerekir. Ondan sonra da her bir kursiyerin yeteneklerine ve özgeçmişlerine uygun olarak hangi üniversiteyi hedeflemeleri gerektiği hususunda danışmanlık yapmalıdırlar.

http://www.e-besyokursu.com/

YORUMLAR

  • 0 Yorum