Belgelendirme ve muayene hizmetleri

Belgelendirme ve muayene hizmetleri
21 Şubat 2020 - 16:56

Belgelendirme ve muayene hizmetleri, uluslararası standartlarda belirlenmiş olan sistem belgelerinin ve muayene hizmetlerinin sağlanması anlamına gelmektedir. Örneğin; CE belgelendirme firmaları, AB standartlarında belirlenmiş olan, ürünlerin güvenlik ve emniyet şartlarına uygunluğunu onaylayan CE logosunu vermektedir. A1 Belgelendirme, sistem ve CE belgelendirmelerinin yanı sıra muayene ve gözetim alanlarında geniş yetki ağına sahip bir kuruluştur. Belgelendirme firmaları, bunun dışında periyodik muayene hizmetleri de vermektedir. Periyodik muayene hizmetleri iş yerlerinde oldukça sık kullanılan kaldırma ve iletme ekipmanları ile basınçlı kaplara uygulanan düzenli muayene kontrollerini ifade etmektedir. “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü” aracılığıyla, bu ekipmanların periyodik muayeneleri zorunlu kılınmıştır.
Belgelendirme ve muayene hizmetleri, kapsamı itibariyle müşterilerinin birden fazla ve entegre hizmetler seçebilmelerine imkan sağlamaktadır. Böylece müşterilerin mevcut değerlerinin arttırılması hedeflenmektedir.

UAF Akreditasyon, uygunluk değerlendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ve bu çalışmalar neticesinde elde edilen uygunluk teyit belgelerini içermektedir. Akreditasyon, sırasında düzenlenen uygunluk sertifikası, ürünün geçerliliğini ve güvenilirliğini destekleyen bir kalite alt yapısıdır. UAF akreditasyonu kurumlara, “United Accreditation Foundation” aracılığıyla verilmektedir. Yani akreditasyon değerlendirmesi yapan kurumların bir kısmı bu yetkilerini UAF’den almaktadır. Türkiye’de 2001 yılından beri hizmet vermekte olan TÜRKAK, 2008’de “Avrupa Akreditasyon Birliği” ile sözleşme imzalamıştır. And Belgelendirme, uygunluk değerlendirmeleri konusunda sektörün köklü kuruluşlarından biridir. ISO belgelendirme firmaları arasında önde gelen bir şirkettir.

Belgelendirme ve muayene hizmetleri kuruluşların, yönetmeliklerle belirlenmiş politikaları sürekli olarak gerçekleştirme kapasitesine sahip olmalarını sağlamaktadır. Periyodik kontrol muayene hizmetleri, yaşanabilecek iş kazalarını engellemek için uygulanan zaruri bir politikadır. Asansör firmaları, mevcut yönetmelikler gereğince CE Belgesi almak zorundadırlar. Asansör belgelendirme, asansörün kalite sisteminin uygunluğunu temel güvenlik gerekliliklerini karşılamasını sağlayan uygunluk değerlendirme işlemidir. Eğer asansör firmaları belgelendirmeleri yapmazlarsa, asansörlerin montajını yapmalarına izin verilmemektedir. EN standartlarına uygun ve tam bir kalite sistemi ile montajı gerçekleştirilen asansörlere Modül H1 belgesi verilmektedir. Bu belge her yıl yeni bir gözetim gerçekleştirmek yoluyla yenilenir. Asansörün kalite sistemi standardında bir sapma olduğunda risk analizleri yapılır. Firmaların risk analizi yapmaları için Modül G belgelendirme işlemleri yapılmalıdır.

Kaynak: short haircuts
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum