Bebek için İdeal Uyku Ortamı Hazırlamak

Bebek için İdeal Uyku Ortamı Hazırlamak

Bebek için İdeal Uyku Ortamı Hazırlamak
16 Haziran 2019 - 00:38

Yeni doğmuş olan bebeklerin uykusu bizlerden oldukça farklıdır. Yeni doğmuş bir bebek gelişimi tamamlamak için günde 20 saat kadar uyuyabilmektedir. Aynı zamanda bebeklerin gece veya gündüz kavramları bir süreye kadar olmaz. Uykuya ne kadar ihtiyaçları varsa o kadar uyuyacaklardır. Bebeğinizin iyi bir uyku alabilmesi için en azından başlıca ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortam yaratmalısınız. Bu ortamı yaratmak için ise bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir.

              Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesini sağlamak için ona iyi bir uyku çekeceği ortamı hazırlamanız gerekiyor. Bunun için dikkat etmeniz gereken ilk konu, bebeğinizin uyuyacağı odanın sıcaklığı olmalıdır. Bebek gelişimi açısından ideal oda sıcaklığı 20-24 derece olarak kabul edilmektedir. Bebeğin iyi bir şekilde uyuyabilmesi için aşırı sıcak ortamlardan da kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Çok sıcak ortamlar bebeği boğacak ve huzursuz bir şekilde uyanmasına sebep olacaktır. Bebekler en iyi uykularını karanlık ortamlarda çekerler. Bu yüzden bebeğiniz uyurken pencerelerin kapalı ve perdelerin çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinize rahat bir şekilde uyuyabileceği loş bir ortam yaratmalısınız.

              Yukarıda belirtilenlere ek olarak gürültü konusuna değinmek gerekiyor. Yeni doğmuş olan bebekler genel olarak tahmin edilenin aksine tam olarak sessiz bir ortamda uyumayı sevmezler. Bunun sebebi anne karnında da tam sessiz bir ortamın bulunmayışıdır. Bebek gelişimi için hafif gürültülü ortamlardan uykusunu almasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum