BBC’den, SİHA’larla ilgili skandal ifadeler

BBC'den, SİHA'larla ilgili skandal ifadeler

BBC Türkçe, S'lara ilişkin yaptığı açıklamalarda skandal ifadeler kullandı.

Editor: Van Haber
15 Eylül 2017 - 14:04

Türkiye'nin PKK mensubu olduğunu öne sürdüğü vatandaşları Türkiye sınırları içerisinde S ile hedef aldığını savunan haber kanalı, bunun dünyada nadir karşılaşılan bir durum olsa da Türkiye'nin tek örnek olmadığını iddia etti.

Son günlerde, Silahlı İnsansız Hava Araçları (S) ile tartışılan açıklamalar kamuoyunda sıkça yer alıyor. Bu tartışmalara ek olarak skandal bir açıklama da BBC Türkçe'den geldi. BBC Türkçe'nin S'lara ilişkin sorduğu 6 soru arasında yer alan "Kendi toprakları içinde veya kendi vatandaşlarına S ile saldırı düzenleyen başka ülke var mı?" sorusuna verdiği sözde cevaplar dikkat çekici nitelikte. Verilen cevapta yer alan ifadeler ise şöyle: "Türkiye, PKK mensubu olduğunu öne sürdüğü vatandaşlarını Türkiye sınırları içerisinde S ile hedef alıyor. Bu dünyada nadir karşılaşılan bir durum olsa da Türkiye tek örnek değil. New America'nın verilerine göre dünyada kendi vatandaşlarını S ile öldüren ilk ülke ABD oldu.

ABD, El Kaide'nin İngilizce dergisi Inspire'ın editörü olan Suudi Arabistan doğumlu ABD vatandaşı Samir Khan'ı 30 Eylül 2011'de Yemen'de öldürerek kendi vatandaşını S ile öldüren ilk ülke olarak tarihe geçti. 2015 yılında ise İngiliz vatandaşları Mohammed Emwazi, Reyaad Khan ve Ruhul Amin Suriye'de Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından öldürüldü.

Bu iki ülkenin dışında Pakistan, Taliban üyesi vatandaşlarına karşı Irak, IŞİD üyesi vatandaşlarına karşı; Nijerya da Boko Haram üyesi vatandaşlarına karşı kendi toprakları içinde S saldırıları düzenledi. İsrail ise Gazze'de "terörist" olduğunu öne sürdüğü Filistinlileri S'larla hedef alıyor. Ancak öldürülenlerin sıklıkla, çocukların da dahil olduğu siviller olması gerekçesiyle bu askeri politika eleştiri topluyor." 

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da Jandarmadan inci kefali nöbeti
Van'da Jandarmadan inci kefali nöbeti
Van'da 5 kişi gözaltına alındı
Van'da 5 kişi gözaltına alındı