Başkan Öztürk’ten Dünya Çevre Günü Mesajı

Başkan Öztürk'ten Dünya Çevre Günü Mesajı

Geçmişten günümüze dünyamızın, çevre problemleri artmış ve su kirliliği, toprak kirliliği, hava kirliliği ve atıklar, hatta neticesinde iklim değişikliği gibi birçok önemli konuyu beraberinde getirmiştir.

Editor: Van Haber
07 Haziran 2018 - 00:49

İPEKYOLU KAYMAKAMI VE BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SAYIN CEMİL ÖZTÜRK'ÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI:

Geçmişten günümüze dünyamızın, çevre problemleri artmış ve su kirliliği, toprak kirliliği, hava kirliliği ve atıklar, hatta neticesinde iklim değişikliği gibi birçok önemli konuyu beraberinde getirmiştir. Çevre bir kurum ya da kuruluşun değil tüm insanlığın sorumlu olduğu yaşam alanıdır. Günümüzde tüm insanlığın ortak amacı, biyolojik çeşitliliğin korunduğu, kaynakların kullanımının benimsendiği,  çevreyle dost, çevre kirliliğinin önlendiği daha yeşil ve daha yaşanılabilir bir dünyaya  ulaşmaktır.

Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biri ise, çevre sorunları konusunda çocuk yaşlardan başlayarak, toplumda hassasiyetin arttırılması, tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesidir. Belediyelerin, Eğitim kurumlarının ve basın yayın organlarının iş birliğinde yürütülecek çalışmalarla, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, ayak bastığımız toprağın, bilinçsizce tükettiğimiz kaynakların, insanlığın geleceği için taşıdığı önemi tüm vatandaşlarımıza anlatmamız gerekmektedir.

Dünya Çevre Günü'nün çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlanmasını temenni ediyorum.Van  İpekyolu Belediyesi olarak, çevremizi temiz tutma ve çevrenin kirlenmesini önleme noktasına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin gayreti ve çabası içindeyiz. Bu amaçla, 2017yılından itibaren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzün öncülüğünde, çevre dostu belediyecilik anlayışı geliştirilerek özellikle geri dönüşüm çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Çevre bilinci kapsamında, hayatın tüm alanlarında (kurumlar, okullar, siteler vb.) yürütülen geri dönüşüm çalışmalarına ek olarak 'Hayalimdeki Çevre' resim yarışması düzenlenmiştir. Yoğun bir ilgi gören resim yarışmamızın ödül töreni yarın gerçekleştirilecektir.  Ayrıca bu günden itibaren belediye hizmet binamızda ''Sıfır Atık'' uygulaması da başlatılmıştır.

Bireysel bazda da vatandaşlarımızın evlerinde gösterdiği hassasiyeti ve titizliği, yaşadığı çevreye göstermeleri de, yarınlara daha sağlıklı, daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda, tüm İpekyolu'lularayaşanılabilir ve temiz bir çevrede, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyor, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutluyorum.

Cemil ÖZTÜRK

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı