Başarılı Bir Sanat Yönetmeni Olarak Nilüfer Çamur

Başarılı Bir Sanat Yönetmeni Olarak Nilüfer Çamur

Takvim yaprakları 1 Ocak 1974 tarihini gösterirken dünyaya gelen Nilüfer Çamur İstanbul'da doğmuştur. Asıl ismi Nilüfer Çamur Giritlioğlu olan başarılı sanat yönetmeni eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Editor: Ahmet Şahin
16 Aralık 2018 - 11:15 - Güncelleme: 18 Aralık 2018 - 22:10

 

            Takvim yaprakları 1 Ocak 1974 tarihini gösterirken dünyaya gelen Nilüfer Çamur İstanbul'da doğmuştur. Asıl ismi Nilüfer Çamur Giritlioğlu olan başarılı sanat yönetmeni eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Bu üniversitede Radyo Televizyon bölümünden mezun olan Çamur, kariyeri boyunca pek çok yapımda sanat yönetmeni olarak görev almış ve gösterdiği başarıdan dolayı da çok sayıda ödülün sahibi olmuştur.

 

 Nilüfer Çamur'un Kariyeri

 

            Nilüfer Çamur kariyerine sanat yönetmeni olarak görev aldığı ve 1996 yılında izleyici ile buluşan Hüzün Çiçeği adlı televizyon dizisi ile başlamıştır. Bu diziyi yaklaşık bir yıl sonra yayına başlayan Ruhsar takip etmiştir. 2002 ve 2006 yılına kadar geçen sürede de Bir İstanbul masalı, Dayı ve Esir Kalpler gibi çok sayıda dizinin sanat yönetmenliğini üstlenen Çamur, kariyerinin asıl çıkış noktasına Fırtına, Asi, Hatırla Sevgili ve muhteşem yüzyıl sanat yönetmeni olarak çalıştığı dönemlerde ulaşmıştır.

 

            Nilüfer Çamur'un muhteşem yüzyıl sanat yönetmeni olarak çalıştığı süre; dizinin orijinal ve devam yapımı için toplamda 3 seneyi geçmektedir. Genelde kamera arkasında çalışmayı tercih eden değerli sanat yönetmeni bir değişiklik yapmış ve 2018 yılında gösterime başlayan Gülperi adlı dizide Azamet rolü ile seyirci karşısına çıkmıştır. Nilüfer Çamur, Azamet rolünü başarılı bir şekilde üstlenirken aynı zamanda da Bir Zamanlar Çukurova isimli televizyon dizisinde de sanat yönetmenliğine devam etmektedir.

 

 Nilüfer Çamur'un Aldığı Ödüller

 

 

            Başarılı yapımlarda görev alan ve performansı ile göz dolduran Nilüfer Çamur, çok sayıda ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden ilki 2010 yılında Adana Altın Koza Film Festivali'nde en iyi sanat yönetmeni dalında aldığı ödüldür. Nilüfer Çamur en iyi sanat yönetmeni ödülüne Kıskanmak filmi ile kavuşmuştur. Çamur'un aldığı bir diğer ödül de muhteşem yüzyıl sanat yönetmeni olarak çalıştığı 2011 yılına dayanmaktadır. Çamur, 2. Antalya Film Ödül Töreni'nde, dizi ve film dalında en iyi sanat yönetmeni kategorisinde birinci olmuştur. Yine 2012 yılında düzenlenen 3. Antalya Film Ödülleri'nde birinciliği bırakmamış ve aynı kategori ödülünü almıştır. Nilüfer Çamur'un aldığı ödülleri, 2015 yılında Tüm Tasarım ile aldığı tasarımcı ödülü takip etmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı