Bankaların kredi erteleme müjdesindeki oyun ortaya çıktı!

Bir çok bankanın koronavirüs dolayısıyla borçları erteleyeceğini açıklaması kamuoyunda sevinçle karşılanırken, işin arka planındaki oyun sonradan ortaya çıktı.

Bankaların kredi erteleme müjdesindeki oyun ortaya çıktı!
27 Mart 2020 - 13:36
Reklam

Koronavirüs ekonomiye etkisini hafifletmek için kredi ve kredi kartı borçlarını öteleyeceklerini 'vatandaşın ve iş dünyasının yanındayız' şeklinde müjde gibi duyuran özel bankaların oyunu başvurular başlayınca ortaya çıktı.

TÜRKİYE' EVDE KAL' DERKEN BANKALAR BELGE TOPLATMA PEŞİNDE
Her yıl faiz gelirleriyle rekor kıran bankalar bu zor zamanda yine elini taşın altına koymaktan kaçıyor. Milyonlarca vatandaş koroanvirüs salgını nedeniyle çalışmalarına ara vermişken kredi etleme talepleri için temerrüt faizi uygulayan bankalar diğer bir taraftan da evden çıkmamanın gerektiği böyle bir günde müşterilerinden onlarca belge istiyor.

MEVCUT ORANDAN DAHA YÜKSEK FAİZ İSTİYORLAR
Tüm Türkiye'nin koronavirüsle mücadele ettiği ve fedakarlıkta bulunduğu böyle bir dönemde karlarını artırma peşinde olan özel bankaların yeniden yapılandırmalarda mevcut kredi faizinden daha yüksek bir faiz uyguladıkları ortaya çıktı.

KREDİ VERMEMEK İÇİN DİRENİYORLAR
Öte yandan bazı özel bankaların kredi standartlarını sıkılaştırdığı, bu nedenle kredi taleplerine olumlu yanıt vermediği öğrenildi.
Bazı bankalar 12 ay taksitli bir kredide 3 ay ertelenen taksit kısmını kalan 9 aya yansıtırken, bazı bankalar ise ertelenen 3 aylık kısmı, vade sonuna 3 ay ekleyerek tahsil etme yoluna gitmeye çalışıyor. Pek çok bankanın da 'yazı elimize ulaşmadı' gerekçesiyle erteleme taleplerini geri çevirdiği söyleniyor.

MERKEZ İNDİRDİ ONLAR ARTIRDI
Merkez Bankası'nın geçen haftaki faiz indirimine rağmen, bankaların kredi faizlerinin ortalamasının yükselmesi, destek açıklamalarına karşılık bankaların hem esnafa hem tüketiciye köstek olduğunu gösterdi. Merkez Bankası verilerine göre ticari kredilerde 21 Şubat'ta yüzde 10.40 olan faiz, 13 Mart'ta 11.25'e, bu hafta ise yüzde 12'nin üstüne çıktı. Tüketici kredilerinin de ortalama faizi aynı dönemde yüzde 13.5'ten 14'e yükseldi. Böylece 50 bin liralık 3 yıl vadeli bir ticari kredide toplam ödeme bin 300 TL artmış oldu.

BAKAN ALBAYRAK'TAN BANKALARA UYARI
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün sosyal medyadan yayınladığı mesajda bankaların açıkladığı koronavirüs destek paketlerinin takipçisi olduklarının altını çizdi. Albayrak, "Bankaların, iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza verdikleri dayanışma taahhütlerinin takipçisiyiz. Taahhütlere aykırı bir uygulamayla karşılaşan tüm vatandaşlarımız Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) şikâyet hatlarına durumlarını aktarabilirler" dedi. Kısa çalışma ödeneğine başvuruların da başladığını bildiren Bakan Albayrak, süreçten etkilenen tüm firmaların başvurabileceğini açıkladı.

ŞİKÂYET KANALLARI AÇIK
Bakan Albayrak'ın paylaşımında yer alan infografikte, "Koronovirüs ile mücadelede bankalar tarafından verilen destek taahhütlerine aykırı durum tespit eden vatandaşlarımız, BDDK iletişim kanallarına başvuru yaparak bilgi edinebilecek, durumlarını ileterek hızla çözüme ulaşabilecek" denildi. İnfografikte, dilekçeyle başvuracak vatandaşlar için iletişim ve adres bilgileri verilirken, "https://ebulten.bddk.org.tr/ esikayet/" adresinden de online şikayette bulunulabileceği aktarıldı. Twitter üzerinden ise "HmbSosyalMedya" etiketiyle şikâyette bulunulabilecek. Şikâyet için kullanılabilecek çağrı merkezi numarası ise "0850 222 23 35" olarak duyuruldu Sabah

YORUMLAR

  • 0 Yorum