Bakanlıktan sporcu gıdalarına inceleme

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni tebliğ taslağı ile gereğinden fazla kullanıldığında sağlık sorunlarına neden olan sporcu gıdalarını mercek altına aldı. Buna göre bu tip gıdalarda bulunan ve yağsız kas kütlesi oluşturan 'kreatin monohidrat'a sınırlama geliyor.

Bakanlıktan sporcu gıdalarına inceleme
10 Eylül 2018 - 01:52

Tarım ve Orman Bakanlığı, gereğinden fazla kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olan sporcu gıdalarını mercek altına alıyor
Bakanlık hazırladığı yeni tebliğ taslağı ile sporcu gıdalarında bulunan ve yağsız kas kütlesi oluşturan “kreatin monohidrat”a sınırlandırma getirirken, bu gıdalarının etiketine de “kafein içeren gıdalarla kullanılamaz” yazdıracak. 

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberine göre Vücut geliştirme amaçlı kullanılan ilaçlar ve takviyeler bir süre sonra ve özellikle fazla kullanıldıklarında böbrek hastalığı başta olmak üzere, tümörsel vakalar ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için çalışma başlatan Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği’nde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum