Bahar nezlesi sağır ediyor!..

Bahar nezlesi sağır ediyor!..

Polenler havada uçuşuyor, alerjisi olanlar kabusu yaşıyor. Doç. Dr. Ulusoy tedavi edilmeyen alerjinin işitme kaybına yol açtığını belirtiyor.

Editor: Van Haber
13 Haziran 2017 - 02:06

Takvim'de yer alan habere göre mevsimsel hastalıklar arasında başı çeken, bahar nezlesi olarak da bilinen alerji küçük-büyük tanımıyor. Basit nezle 7-10 günde iyileşirken, bahar nezlesi alerjenle temas süresi boyunca devam ediyor. Kolan International Hospital KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, bu rahatsızlığın işitme kayıplarına yol açabildiğine dikkat çekerek şu uyarıda bulunuyor: "Polen alerjisi, burun ve geniz tıkanıklığına bağlı östaki tüpü de tıkanarak, kulakta sıvı birikimlerine ve işitme kayıplarına neden olabiliyor. Biriken sıvı, yapışkan kıvamında olup, orta kulakta çökme sonucunda ileride kulak zarında delinme ve kalıcı işitme kayıpları yapabiliyor. Kulakta sıvı birikimi geçmiyor, egzersiz ve ilaç tedavisiyle işitme kaybı düzelmiyorsa, tüp takmak gerekiyor."

ŞİKAYETLERE DİKKAT EDİN!


Bahar nezlesinin şikayetleri arasında, burun tıkanıklığı, sık hapşırık ve burun kaşıntısı ile birlikte, göz yaşarması ve şeffaf burun akıntısının yer aldığını söyleyen Doç. Dr. Ulusoy, "Bu hastalarda, tat ve koku bozukluğuna, astım ve nefes darlığı da eşlik edebilir" diye konuşuyor.

KORUNMANIN ALTI KURALI!

1- Polen zamanında çim, çayır ve kavak ağacı gibi doğal ortamlardan uzak durun.
2- Mecburen bu ortamlara gidecekseniz, gözlük ve maske kullanın.
3- Her akşam duş alın.
4- Tüm kıyafetlerinizi günlük değiştirin. Kıyafetlerinizi, yatak odanızda çıkarmayın.
5- Bu dönemde, evinizin ve arabanızın camlarını kapalı tutun.
6- Hem arabada, hem de ev ve iş ortamlarınızda, polen filtreli klimalar kullanın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erciş'te Festival
Erciş'te Festival
Van'da çaya düşen lise öğrencisi kayboldu
Van'da çaya düşen lise öğrencisi kayboldu