Avrupa Yakası Konut Projeleri Avantaj Sağlıyor Mu

Avrupa Yakası Konut Projeleri Avantaj Sağlıyor Mu

Avrupa yakasında konut projeleri ekonomik dar boğaza rağmen hızlı bir şekilde yapılmaya ve teslim edilmeye devam ediyor.

Editor: Van Haber
02 Eylül 2018 - 20:03 - Güncelleme: 02 Eylül 2018 - 21:56

Avrupa yakasında konut projeleri ekonomik dar boğaza rağmen hızlı bir şekilde yapılmaya ve teslim edilmeye devam ediyor. Yoğun nüfus, iş imkanlarının fazlalığı ve ulaşım kolaylığı nedenleriyle bölgeye olan yoğun talep de konut projelerinin ihtiyacını doğuruyor. Özellikle Marmaray'ın yapılmasından sonra birçok dengenin değiştiği alanda firmalar da stratejilerini müşterilerin yeni tercihlerine ve ulaşım güzergâhlarına göre şekillendiriyor.

Marmaray projesinin tamamlanmasıyla birlikte Avrupa ve Anadolu yakaları arasındaki mesafe gittikçe kısaldı. Bu nedenle insanlar iş yerleri anadolu yakasında olsa dahi Avrupa yakasından konut almaya başladıla. Ancak yine de ulaşım kolaylığından ötürü toplu taşımaya yakın yerlerin tercih edilmesiyle birlikte metro güzergâhları ve çevresine ilgi arttı. Raylı ulaşımın tramvay Yenikapı metro istasyonu ile entegre edilmesi hem Yenikapı Hacıosman, hem Yenikapı - Kirazlı, hem de Yenikapı Atatürk Havaalanı arasındaki bölgelerin gözde haline gelmesine sebep oldu.

Avrupa Yakası konut projeleri Bahçelievler ve Ataköy sahilleri, Esenyurt dolaylarında artış gösterirken, üçüncü köprünün açılmasıyla birlikte iş merkezleri ve şehrin ticaret aksı da Levent'ten Sarıyer'e doğru kayacağı için Maslak Sarıyer bölgesindeki Avrupa ofis projeleri sayısında artış yaşandı.

Önümüzdeki yıllarda hayata geçirlimesi beklenen üçüncü havalimanı projesi ve Kanal İstanbul projeleri ile de Tarihi Yarımada olarak bilinen Fatih, Beyoğlu gibi semtlerinde gözde hale gelmesi, konut ve iş merkezi projelerinin bu alanlarda artış göstermesi, hem okuyan, hem çalışan, hem de tatil yapmak isteyen kişilere hitap edecek alternatif konaklama hizmetlerinin ve Avrupa yakası villa projeleri getirilmesi bekleniyor.

Avrupa yakasında yatırım yapılması gereken konulardan bir diğeri ise trafik yoğunluğu. Altyapı olanaklarının çok fazla olduğu ve ulaşım araçlarının çokca yer aldığı bölgede kara ulaşımı ise çoğu zaman işkenceye dönüşüyor. Eve, okula ya da işe gitmek için otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanan veya kendi özel arabasını tercih eden kişiler günde dört, beş saate yakın zamanlarını İstanbul trafiğinde geçirmekten şikâyetçidir.

Avrupa yakasında ise bu sorun daha fazla. Özellikle akşam ya da sabah işe gidiş geliş saatlerinde bir ilçe içinde ulaşım sağlamak bile bir saat gibi bir süreyi bulabiliyor. Metro ve tramvay ise bu tip bu durumlar için çözüm oluyor.

Kaynak: Projede Fırsat

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Cumhuriyet Caddesi yeniden trafiğe açıldı
Cumhuriyet Caddesi yeniden trafiğe açıldı