Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Editor: tufan
04 Mayıs 2018 - 15:49 - Güncelleme: 19 Kasım 2018 - 23:06

 

 

 

            Genellikle havaların ısınması, spor ve tempolu geçen günlük rutinin en can sıkıntısı getirisi aşırı terlemedir. Aslında terleme reaksiyonu vücudun kendi soğutma ihtiyacının sonucu olarak oluşur. Son derece normal bir durum olmaktadır. Ama ne yazık ki bazen normal olması gerekenden daha fazla olması, kişinin sosyal hayatını özellikle olumsuz yönde etkiler. Normalde olması gerekenden daha fazla gerçekleşen terleme olayına Hiperhidroz ismi verilir. Durum bu kadar rahatsız edici boyutlara ulaştığından son yıllar da aşırı terleme tedavisi haliyle en ok merak edilen ve ilgi çeken tedavi yöntemlerinden biri olmuştur.

 

 Aşırı Terleme Tedavi Yöntemleri

 

            Bu konuda birkaç tedavi yöntemi vardır. Aşırı terleme tedavisi vücudumuzda ki her bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Bu tedavi yöntemleri şu şekildedir.

 

 1.İyonoforez

 

            Özellikle el ve ayaklar görülen aşırı terlemelerin tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde tedavi uygulanacak bölge özel olarak dizayn edilen küvete konur. Bu küvette metal plakalar veya elektrolit solüsyonlar bulunur. Bunlar kişinin sağlığına zarar vermeyecek düzeyde elektrik akımı verir. Bu sayede verilen elektrik akımları ile ortaya çıkan iyonlar ter kanallarının geçici olarak kapatılmasını sağlar. Bu tedavi yöntemi uzun süre devam eder ve maliyet açısından pahalı olacaktır. Tedavi yaklaşık olarak 4 ile 7 hafta arasında sürer ve tedavi bittiğinde daha sonra yine tekrarlanması gereken bir aşırı terleme tedavisi olmaktadır.

 

 2.Botulinum Toksin Tedavisi (Botox)

 

            En çok bilinen aşırı terleme tedavisi yöntemlerinden biridir. Daha çok koltuk altında tercih edilirken, el ve ayak terlemelerinde de uygulanır. Bu tedavi yönteminde terlemeye sebep olan sinirler öldürülerek, ter üretimi durdurulur. Uygulanacak olan bölgeye anestezik kremler sürülür ve daha sonra botox derinin içine enjekte edilerek, sinir uçları geçici olarak felç edilir.

 

 3.Cerrahi Tedavi

 

            Bu yöntem en kesin ve kalıcı yöntemdir ve cerrah tarafından gerçekleştirilir. Tedavide aşırı çalışmasından kaynaklı olarak fazla terlemeye neden olan sempatik sinirler, kesilir ve tamamen çıkarılır. Bu sinirler vücutta önemli görevleri yerine getirmediğinden alınmasının hiç bir zararı yoktur. Cerrahi müdahale çok kısa sürmekte ve hemen etkisini göstermektedir. Hasta kısa sürede normal hayatına geri dönmektedir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili açıklama
Milletvekili Gülaçar’dan Van Uçak Seferleri ile ilgili...
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı
Türk ve İran heyetleri arasında alt güvenlik toplantısı