Asgari ücretlinin emekli maaşı ne kadar olur?

Asgari ücretlinin emekli maaşı ne kadar olur?

Asgari ücrerli çalışarak hayatını idame ettiren biri emekli olunca ne kadar maaş alır?

Editor: Van Haber
18 Ocak 2019 - 09:41

Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışan vatandaşların kafalarındaki en büyük sorulardan bir tanesi emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusu olur. Eğer asgari ücretle çalışan biri iseniz bu soru daha çok kafanızı karıştırır.

Mevcut şartlarda asgari ücretli birinin emekli olması halinde emekli maaşında gözle görülür bir düşüş yaşanmaktadır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Şuandaki sisteme göre tüm çalışanların içinde en düşük emekli maaşını asgari ücretle çalışıp emekli olan vatandaşlar alıyor. Son yıllarda yapılan zamlarla bile Sosyal Sigortalı Kurumu üzerinden emekli olan bir kişi bin yüz yirmi beş lira (1.125 TL) maaş alacak.

Çalışanların Türkiye’deki en büyük sıkıntılarından biri de maaşları yüksek olsa da işverenin çalışanın pirimini asgari ücret üzerinden sigortaya yansıtmasıdır. Primleri asgari ücret üzerinden yatan vatandaşlar emekli olduklarında alacakları maaş kazandıkları mevcut maaşlarından değil yatan prim üzerinden hesaplanmaktadır. Çalışanların bu gibi sıkıntılarla karşı karşıya gemlememeleri için e-Devlet üzerinden yatan primlerini kontrol etmeleri tavsiye edilmektedir.

 EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞINI KİMLER ALIYOR?

1999 yılıyla birlikte en düşük emekli maaşı  asgari ücretliler alırken bu yıldan önce emekli olanlarda işler daha farklı işliyor.

Türkiye’de en düşük emekli maaşını Bin yüz yirmi beş lira (1.125 TL) ile  asgari ücretle çalışanlar alırken en yüksek emekli maaşını memur emeklileri almaktadır. Asgari ücretli çalışanlardan sonra sırasıyla en düşük maaş alan sigortalılar şöyle; Bağ-Kur tarım sigortalılar, Bağ-Kur’lular ve memurlar olarak gözüküyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı