Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu olan araç muayenesi ile trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikleri kontrol edilmektedir.

Editor: vadi
05 Ekim 2018 - 15:05 - Güncelleme: 05 Ekim 2018 - 15:38

 

 

Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu olan araç muayenesi ile trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikleri kontrol edilmektedir. Araç muayenesi tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK istasyonlarında yapılmaktadır ve araç sahipleri TÜVTÜRK web sitesinden online olarak randevu alabilmektedir. Araç muayenesinin raporu TÜVTÜRK teknikeri tarafından verilmektedir. Yapılan incelemelerde rapor; kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak hazırlanabilmektedir. Muayene öncesinde araçtaki eksikleri gidermek araç muayenesinin sorunsuz tamamlanmasında etkili olmaktadır. “Kusursuz” raporu alabilmek için aracın marka ve modeline uygun yedek parça temin ederek arızaları gidermek, far tamirini yapmak, motor yağı ve filtre değişimlerini, periyodik bakımları aksatmadan yaptırmak muayene istasyonundan “kusursuz” raporu almayı kolaylaştırmaktadır.

 

Araç muayenesinden önce araç sahipleri trafik sigortası yaptırır, araçlarının vergi ve ceza borçlarını öder, egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi alır ve bagajlarında ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, üçgen reflektör ve stepne bulundururlarsa süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirler.

 

Araç muayene randevusu nasıl alınır?

 

Araç sahipleri TÜVTÜRK web sitesinden online olarak araç muayene randevusu alabilmektedir. Randevu ekranında plaka ve ruhsat seri numarası yazılarak randevu alınacak şehir seçilir. Ardından istasyonların yoğunluğuna göre gün, saat ve almak istenen hizmet seçilir. Son olarak iletişim bilgileri girilir ve randevu işlemi tamamlanır.

 

Araç muayenesinde hangi evraklar gereklidir?

 

Araç sahipleri muayene istasyonuna gitmeden önce aşağıdaki evraklar asılları ile birlikte  hazırlamalı ve var olan borçlar ödenmelidir:

 

     Ruhsat ya da satış ve devir nedeniyle noter tarafından verilen geçici araç tescil belgesi.

     Vergi borcu, trafik cezası ve HGS/OGS kaçak geçiş borçlarının ödenmesi gereklidir.

     Zorunlu trafik sigortası poliçesi.

     Egzoz gazı ölçüm muayene muayene belgesi. Egzoz gazı ölçüm muayenesi yapılmayan araçlar ağır kusurlu olarak rapor almaktadır.

     T.C. kimlik numarasını gösteren kimlik.

     Muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi i̇se vekalet edenin nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birini ibraz etmesi gerekir.

 

Araç muayenesi öncesinde aracınızın eksiklerini giderirken marka ve modele uygun yağ filtresi, hava filtresi, buji takımı, motor yağı, silecek takımı ve silecek aksesuarları, rulman, mazot filtresi gibi orijinal ve yan sanayi yedek parça çeşitlerini Opel yedek parça sitesi www.generalopel.com web sitesinden hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Ahmet Kaya rolü Vanlı sanatçıya verildi
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı
Vanspor'da Transfer Dönemi Başladı