Reklam

ARABA FİYATLARI

Geçtiğimiz yılın ortalarına doğru başlayan ekonomik daralma ile artan döviz kurları neticesinde araba fiyatları artışa geçmişti.

ARABA FİYATLARI

Geçtiğimiz yılın ortalarına doğru başlayan ekonomik daralma ile artan döviz kurları neticesinde araba fiyatları artışa geçmişti.

ARABA FİYATLARI
09 Nisan 2019 - 13:49
Reklam

Geçtiğimiz yılın ortalarına doğru başlayan ekonomik daralma ile artan döviz kurları neticesinde araba fiyatları artışa geçmişti. Yaşanan artış karşısında Kasım ayında otomobil satışlarını desteklemek amacı ile ÖTV oranlarında indirime gidilse de, 2018 yılı araç satışları önemli ölçüde azalarak son 19 yılın en düşük seviyesinde noktalandı.

Getirilen ÖTV indirim desteği iki defa daha uzatılsa da bu uygulama bugüne kadar geçen süreç içerisinde otomotiv piyasasını canlandıramadı. Son açıklanan verilere göre Türkiye Otomobil pazarı 2019 yılının ilk üç aylık verilerine göre halen daha düşme eğilimi içerisinde devam ediyor.

Otomotiv piyasasının önemli oyuncularından olan markalar 2018 yılındaki daralmanın 2019 yılında da devam edeceğini öngörerek bazı ithal modellerinin ülke pazarına sunulmasından vazgeçiyor. Geçtiğimiz yıl Japon üretici Mazda 2018 model yılına ait güncel bir modelini satışa sunmazken, Nisan ayına girilmesine rağmen Mitsubishi ve Nissan gibi ünlü markalar 2019 yılına ait modellerini henüz satışa sunmuş değiller.

Araba fiyatlarını yukarıya çıkan ekonomik durgunluk ortamında yerli üreticiler ise daha fazla ihracata dönük yatırım planları yapıyorlar. Ford ve Fiat markaları özellikle ticari modelleri ile ihracat kalemlerini arttırmanın hesaplarını yapıyorlar.

Artan döviz kurlarının gerek ithalata gerekse üretimde getirdiği yük araba fiyatları hanesine artış olarak yansımaya devam ediyor. Araba fiyatlarında yaşanan bu artışın tüm yıl boyunca devam edeceği düşünülüyor.

Birkaç yıl önce Türkiye pazarına giren ve ilk önceliği ucuz araba satışı olan Chery, Geely ve Tata gibi Asyalı üreticilerin ülke pazarında aradığını bulamaması, sektörde alıcıların kaliteden ödün vermek istememesi olarak yorumlanıyor.

İkinci el otomobil piyasası ile ter orantılı olarak hareket sıfır araba satışlarındaki durgunluğun, kullanılmış otomobil satışlarına yansıyacağı ve piyasaya bu yönü ile katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Araba fiyatları genelinde yükseliş devam ederken, satın almayı kolaylaştırabilecek finansal destek konusunda bankalar da nakit sıkıntısı içerisindeler. Artan faiz oranları tüketiciye uzun vadede bile olsa araç edinmeyi zorlaştırırken, markaların kendi içinde düzenledikleri sıfır faizli araba kampanyaları ise ortalama 12 aylık kısa vadeler içerisinde sunulması sebebiyle tüketiciler tarafından çok tercih edilmiyorlar.

Güncel sıfır araba fiyatlarını http://www.arabalar.com.tr/araba-fiyatlari adresinden takip edebilirsiniz...


YORUMLAR

  • 0 Yorum