Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi

Editor: isa yılmaz
07 Ağustos 2018 - 19:29 - Güncelleme: 07 Ağustos 2018 - 22:50

 

Hayata gözlerini açtığı ilk andan itibaren bizim geleceğimiz olarak görülen ve anne baba için sonsuz önem taşıyan bebekler için anne sütünün önemi bilimsel olarak kanıtlanmış eşsiz bir değerdedir. Doğduğu ilk andan itibaren ihtiyaç duyulan tüm maddeleri sorunsuz olarak bebeğiniz verecek ve her türlü besinden daha değerli olan anne sütü, gelişim aşamasına gelene kadar aslında tek başına mükemmel bir değer sunmaktadır. Anne sütünün önemi tartışılmaz bir gerçektir. Şimdi bu faydalara tek tek bakalım.

·         İlk 6 ay boyunca anne sütüyle bebeğinizin tüm ihtiyacı karşılanacak ve ek bir gıdaya ihtiyaç duyulmayacaktır. Ek gıda alınmadığı gibi, bebeğiniz obeziteden koruyacak ilk değerdir. Sürekli doygunluk hissini vereceği için, katıklı maddeler gibi kilo almasını sağlamayacak, sağlıklı gelişime yön verecektir.

·         Bebeklerimizin en büyük düşmanı olan enfeksiyonlardan, anne sütü yardımıyla koruma sağlanabilir. Karşılaşacağı her türlü hastalığa ilk 9 ay boyunca anne sütü karşı gelecektir.

·         Çocuğunuzu ilerde karşılaşma olasılığı olan alerjilerin ve alerjik hastalıkların tamamından, düzenli olarak alınan anne sütü korumaktadır.

·         Düzenli anne sütü almış olan bebeklerde, IQ değerlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yani beyin gelişimi içinde direkt olarak etki eden bir gıdadır.

·         Bebeğinizin vücudunda da yer alan tüm organlarının sorunsuz olarak büyümesine, düzenli alınan anne sütü etki etmektedir. Anne sütünün önemi arasında bu normal gelişim süreçleri de yer almaktadır.

·         Anne sütü, çocuğunuzun böbreklerinde ek yük olarak kalmadığı gibi; ilk dışkı çıkması konusunda da bağırsakları rahatlatan bir etkiye sahiptir.

·         Bununla birlikte; kadınların büyük birçoğunda gerçekleşen meme kanserine de, düzenli olarak emzirme sonucunda yakalanma oranınızı düşürebilirsiniz.

·         Bebeklerin ilk iletişim dili daima ağlamadır. Ağlayınca, rahatsızlığı olunca direkt olarak ağlamaktadır. Normal besinlerin hazırlanma süreleri varken; anne sütü direkt hazır olduğu için, bebeğinizin daha az ağlamasını sağlayarak, psikolojik sorun yaşamasının da önüne geçecektir.

·         Bebeklerinizin ağız sağlığında direkt rol oynayan anne sütü, ağız hastalıklarıyla karşılaşma oranını da düşürmektedir.

·         Son olarak, bebeğinizde yaşanması muhtemel olan hazımsızlık sorununu da anne sütü tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Her türlü üründen ve gıdadan onlarca kat daha yararlı olan anne sütünün önemi, hem anne sağlığı için, hem de bebek sağlığı ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Yararlanılan kaynaklar; https://www.fedbox.com.tr/Saglikli-Yasam-Blogu/Hamilelik-Donemi-Ve-Dogum-Sonrasi-Oneriler/Anne-Sutunun-Onemi

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Ekonomi Konseyinden ‘İstanbul Seçimleri’ açıklaması
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek
Van Büyükşehir Belediyesinden çiftçilere destek