Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün Zararları Nelerdir?
21 Haziran 2019 - 02:05

Alkol kullanımının zararları oldukça fazladır. Alkol kullanımı az veya çok da olsa mutlaka zararlı bir işleve sahiptir. Vücuda oldukça zarar veren alkolün bazı zararlı yönlerini aşağıda sizler için derledik. Alkolün zararları ile ilgili olumsuzluklar şunlardır:

Alkolün Zarar ve Yarattığı Olumsuzluklar

Alkol kullanımı en çok beyni etkilemektedir. Beyinde tahribata sebep olan alkol, karar verme gücünü ve hareket etme olanağını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca alkol kullanımı beyindeki hücrelerin ölmesine sebep olduğu için hafıza zayıflığına ve erken bunamaya yol açar.

Alkol sadece beyni etkilemekle kalmayıp kalbe ve kalbin fonksiyonlarına da oldukça zarar vermektedir. Kalp yetmezlikleri ve kalp ritim bozukluklarına adeta davetiye çıkarmaktadır.

Uyku bozukluklarına da yol açan alkolün bir diğer zararı ise kanseri tetikleyici olmasıdır. Özellikle mide, gırtlak, pankreas gibi kanser türleri alkol kullanımının sebep olduğu hastalıklardandır.

Görme üzerinde de olumsuz etki yaratan alkol, görme sinirlerini etkileyerek zaman içerisinde körlüğe varacak kadar olumsuz bir etki yaratabilmektedir.

Alkol kullanımı ayrıca vücuda alınan vitaminlerin emilimini zorlaştırır.

Adet düzensizlikleri ve cinsel iktidarsızlıklar da bir diğer alkol kullanımının yarattığı olumsuzluklardandır. Yaralanmalarda kanın pıhtılaşmasını önleyen alkol, bu yönü ile ciddi problemlere de yol açabilmektedir.

Alkolün zararları ile ilgili bu yazımıza www.zararlari.org sitesinden ulaşabilir ve hayatınıza yön verecek daha pek çok içeriğe sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum