AĞIZ SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ağız sağlığında önem verilmesi gereken birçok kural bulunuyor. Diş eti ve ağız sağlığındadikkatedilmesi gereken bu kurallardan ilki tabi ki de düzenli diş fırçalamasıdır.

AĞIZ SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
07 Eylül 2019 - 19:39

Ağız sağlığında önem verilmesi gereken birçok kural bulunuyor. Diş eti ve ağız sağlığındadikkatedilmesi gereken bu kurallardan ilki tabi ki de düzenli diş fırçalamasıdır. Diş eti sağlığı için de oldukça önemli olan bu konuda mutlaka önlem almalı ve düzenli bir şekilde her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamalıyız. Asuman.net olarak sizlere ağız sağlığında dikkat etmeniz gereken tüm kurallar hakkında bilgi topladık. 

Ağız sağlığı, yeme içme konusunda rahat etmemiz ve koku sorunu yaşamamamız için dikkat etmemiz gereken bir durumdur. Diş eti sağlığı ve ağrı, sızı sorunları için de günlük düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalamalıyız. Sizler için topladığımız bu bilgiler arasında düzenli diş fırçalaması konusunda özellikle gece yapılan diş bakımıdır. Kokusuz ve sağlıklı bir ağıziçin yatmadan önce akşam ve gece olmak üzere 2 defa dişlerimizi fırçalamalıyız.

Ağız Sağlında Dikkat!

Ağız ve diş sağlığıaçısından önem vermeniz gereken bir diğer konu diş ipi kullanımıdır. Dişlerin iyice temizlenmesi sağlayan bu alışkanlık ile oldukça sağlıklı dişlere ve ağıza sahip olursunuz. Ağız sağlığıiçinyapılan tüm bu işlemler ile birlikte 6 ayda bur doktor kontrolüne gitmelisiniz.

1.      Dişleri düzenli fırçalamak

2.      Diş ipi kullanmak

3.      Dişler ile birlikte dili de fırçalamak

4.      Gargara yapmak

5.      Diş fırçasını 2 ayda bir değiştirmek

Dişlerin sağlığı için yapılması gereken bu uygulamalar ağız kokusunu engellemektedir. Bununla birlikte ağız ve diş sağlığına zarar verecek toka vb cisimlerin ağıza sokulmaması. Ağız kanserini ve hastalıklarıönlemek için sigara kullanılmaması da çok önemlidir. Aynı zamanda şekerli sakız kullanımı ve ağda gibi yiyeceklerin tüketilmesi de ağıza ve dişlere zarar vermektedir.

 

Diş sağlığında önem verilmesi gereken durumlardan biri de meyve tüketimidir. Portakal, kivi, elma, muz gibi yiyecekler ağız sağlını koruyan meyvelerdir. Ağız sağlığınızı koruyacak meyveler ve daha fazla bilgi için buraya tıklayınız. Diş eti ve ağız sağlığı için gazlı içeceklerin kullanımı da sınırlandırılmalıdır. Bununla beraber sert yiyecekler, kuruyemişlerin dişle kırılması da oldukça zararlıdır. Süt, yoğurt, peynir yiyeceklerinin tüketilmesi ise bembeyaz sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum