Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Nedir?

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Nedir?

Çeşitli nedenlerle örgün eğitime devam edemeyen ya da örgün eğitimi yarıda bırakması gereken kişiler, açık öğretim lisesi öğrenci olabilir ve lise mezunu olmaya hak kazanabilirler.

22 Eylül 2017 - 14:23 - Güncelleme: 22 Eylül 2017 - 14:29

1992'de kurulan açık öğretim liseleri, uzaktan eğitim esasına göre eğitim verirler. Yani öğrenciler, öğretmenlerden ders almak yerine basılı yayın, TV ve video gibi yayınlarla ders almaktadır. Bu Liselere kayıt yapılarak öğrenim ücreti ödenir ve sonrasında ders seçimi yapılır ancak iki dönem için iki kez kayıt yenilemeliler. Kayıt yenileme işlemleri online olarak yapılmaktadır. Seçilen derslerden senede iki kere sınava girilir.


Açık Öğretim Lisesi Özelikleri


Bu liseler örgün eğitim gibi 4 yıl, yani 8 dönemdir. Ancak 18 yaşından büyük öğrencilerin senede 3 sınav hakkını kullanması halinde 2.5 yılda lise mezunu olması mümkündür. Öğrencilerin mezun olması için toplam kredisi asgari 192 kredi olmalıdır. Ayrıca baraj dersi olan dil ve anlatım dersi ile diğer derslerden de başarılı sayılmaları gerekir. AÖL mezunu öğrenciler YGS-LYS sınavları ile üniversiteye yerleşebilir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Yorganların içerisinde 81 kilo eroin ele geçirildi
Cumhuriyet Caddesi yeniden trafiğe açıldı
Cumhuriyet Caddesi yeniden trafiğe açıldı