ABD ordusundaki transseksüeller

ABD ordusundaki transseksüeller

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Başkan Donald Trump’ın itirazına rağmen 1 Ocak'tan itibaren transseksüel bireylerin orduya katılmasına izin vereceği bildirildi.

Editor: Van Haber
12 Aralık 2017 - 13:40

Vatan'da yer alan habere göre Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, "Son zamanlarda federal  bölge mahkemelerince alınan kararlar gereği Savunma Bakanlığı, 1 Ocak 2018'den itibaren transseksüel bireylerin askerlik hizmeti için yapacakları başvuruları işleme almaya başlayacak. Adalet Bakanlığı söz konusu mahkeme kararlarını temyize  götürürken bu uygulama yürürlüğe girecek." ifadelerine yer verildi.

Washington DC federal bölge mahkemesinin Pentagon’a 1 Ocak’ta alım işlemlerinin başlatılması talimatı verdiği belirtilen açıklamada, Adalet  Bakanlığının mahkemeden söz konusu uygulamayı gözden geçirmek üzere mart ayının  sonuna kadar süre tanınmasını talep ettiği kaydedildi.

Obama döneminde karar alınmıştı

Önceki ABD Başkanı Barack Obama, Haziran 2016’da Pentagon’un  transseksüel personel istihdam etmesi ve bu anlamda eğilimi olan personelin tıbbi  masraflarının karşılanmasına karar vermiş ve uygulamaya geçilmesi için Pentagon’a  bir yıl süre tanımıştı. Ancak sürenin dolması üzerine Trump, transseksüellerin  orduya alınmasına karşı olduğunu ifade etmiş ve söz konusu uygulamaya geçişi  durdurmuştu.

Washington Bölge Mahkemesi ise Trump’ın transseksüellerin Amerikan ordusuna alınmasını engelleyen kararını kasım ayında iptal etme kararı almıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Van'da terör operasyonu: 12 tutuklama
Van'da terör operasyonu: 12 tutuklama
Osman Nuri Gülaçar İran'dan Önemli Taleplerde Bulundu
Osman Nuri Gülaçar İran'dan Önemli Taleplerde Bulundu