ABD Başkanı Donald Trump, yeni göç yasasını imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, yeni göç yasasını imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, nüfusunun çoğu Müslüman olan 6 ülkeye 3 ay yeni vize sınırlaması getiren düzenlemeyi imzaladı.

Editor: Van Haber
06 Mart 2017 - 19:59

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten birkaç hafta sonra 'terör tehdidi' gerekçesiyle bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan kararını duyurmuştu. Trump'ın bu kararından dolayı dünya genelinde protesto gösterileri düzenlenmişti. Trump ise kararından vazgeçmeyeceğini kaydetmişti. Ancak kararın yürürlüğe girmesi, federal mahkeme tarafından engellenmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da ABD'ye göç ve seyahate dair yeni başkanlık kararnamesini bugün imzaladı. Kararname; İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya vatandaşlarına 90 gün boyunca ABD'ye seyahat yasağı getiriyor. Bir önceki kararnamede ABD'ye girişi yasaklanan ülkeler arasında yer alan Irak, yeni kararnamede ise listeden çıkartıldı. Geçerli vizeye sahip olan Iraklıların ülkeye giriş yapabilecekleri bildirildi. Yeni kararnamede, yıl içerisinde ülkeye giriş yapacak mülteci sayısı yaklaşık 50 bin olarak belirlendi. Yeşil Kart sahipleri ise kararnameden etkilenmeyecek. Yeni düzenleme 16 Mart'ta yürürlüğe girecek. Yeni kararnamede de bir öncekindeki gibi tüm mültecilerin 120 gün içerisinde ülkeye girişi yasaklandı.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Vanspor İçin Biraraya Geldiler
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı
Gürpınar’daki husumetli iki mahalle barıştı